MM 2017: Kisojen MVP täysin oikeaan osoitteeseen – mykistävän kova debyytti MM-tasolla
Kuva: Getty Images
Ruotsi ja Kanada pelasivat eilen illalla yhden historian parhaista ja viihdyttävimmistä MM-finaaleista miesmuistiin. Ottelun voittaja löytyi vasta voittolaukauskilpailun kautta, kun rakas länsinaapurimme valtasi itselleen himoitun MM-kullan.
Normaalisti MM-tasolla menestyvälle Ruotsille maailmanmestaruus oli ensimmäinen sitten vuoden 2013, joten kullan maku oli tällä kertaa varmasti erityisen hyvä.
Finaalin jälkeen selvisi myös turnauksen All Stars -kentällinen, josta voit lukea lisää täältä. Samalla IIHF jakoi turnauksen parhaan pelaajan palkinnon, toisin sanoen MVP:n, joka meni Ruotsin William Nylanderille.
Nylanderille MM-turnaus oli ensimmäinen laatuaan. Itseasiassa eilen päättyneet pelit olivat miesten tasolla ruotsalaisen ensimmäiset maajoukkuepaidassa. Takana ei ollut edes siis minkäänlaisia EHT-otteluita tai muita vastaavia.
Tästäkin huolimatta Nylander oli turnauksessa mykistävän kovalla tasolla. Hän pelasi Tre Kronorin paidassa 10 ottelua, joissa nuorukainen teki seitsemän maalia ja yhteensä 14 tehopistettä. Näiden avulla hän oli turnauksen neljänneksi tehokkain pelaaja, heti Artemi Panarinin, Nikita Kucherovin sekä Nathan MacKinnonin jälkeen. Maaleissa Nylander sen sijaan oli koko turnauksen paras, yhdessä juuri Kucherovin sekä Nikita Gusevin kanssa. Nylanderin muista yllämainituista pelaajista erottaa kuitenkin se, että hän voitti turnauksen päätteeksi MM-kultaa.
elma, tilastot, uutiset & kaikki pudotuspeleistä TÄÄLTÄ.
LUE MYÖS:
- Huhumylly käy kuumana: Edmonton viimein saamassa maalivahtivahvistuksen?
- Tuomiot puhuttivat Rangersin ja Avalanchen trillerissä
- Oliver Kapanen sai vuolaat kehut päävalmentajalta
- Toronto Maple Leafsista surkeita uutisia
- 35-vuotias ruokakirjoittaja hälytettiin NHL-maalivahdiksi
- Mikko Rantanen huimaan rajapyykkiin – samaan pystynyt vain Kurri, Selänne ja Barkov
- Mikko Rantanen liekeissä! Menetti hermonsa tuomareihin
- Pittsburgh Penguins heitti suomalaishyökkääjän siirtolistalle
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä: ura jatkuu Euroopassa
- Teuvo Teräväinen sai pelottavan tärskyn – hammas putosi jäälle
- Pittsburgh Penguins heitti suomalaishyökkääjän siirtolistalle
- Kiistelty NHL-omistaja: Carolina Hurricanes myynnissä
- Viiden miljoonan dollarin mies heivattiin katsomoon NHL:ssä
- Oliver Kapanen nousi pörssikärkeen NHL:ssä!
- Niko Huuhtanen jättää Pohjois-Amerikan kaukalot – IS: Tässä uusi seura
- Anaheim Ducksille lisää loukkaantumishuolia – suomalaisvahdin rooli kasvaa entisestään
- Aleksander Barkov ylistää Brad Marchandia – yksi asia yllätti: ”Sanat ei riitä kuvaamaan”
- Mikko Rantanen liekeissä! Menetti hermonsa tuomareihin
- Tampa Bay Lightning kiinnitti 36-vuotiaan Stanley Cup -mestarin – kolmen vuoden sopimus
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä: ura jatkuu Euroopassa