Suomelta päätöserään mahtava kiri, kiitos tämän herran – lopputulos ei kuitenkaan toivottu
Kuva: Getty Images
Suomi menetti otteensa tämän vuoden MM-pronssipelissä Venäjää vastaan, kiitos totaalisen surkean toisen erän. Se nimittäin päästi keskimmäisen kaksikymmentäminuuttisen aikana neljä maalia, ja kolmanteen erään lähdettiin toivottoman oloisesta tilanteesta, 4-1-tappioasemasta.
Kolmannessa erässä kaukaloon saapui kuitenkin ärsytetty Leijona, sillä se iski erän alkuun kaksi nopeaa maalia.
Mikko Lehtosen sekä Veli-Matti Savinaisen osumien ansiosta kamppailussa saatiin jännittää loppuun saakka, joskin Nikita Kucherovin iskemä 5-3-osuma taannutti hiukan tunnelmaa.
Ennenkaikkea Suomi onnistui kuitenkin osoittamaan, että se ei luovuta helpolla. Se ottikin maalivahti Harri Säterin vaihtopenkin puolelle hyvissä ajoin, tarkemmin sanottuna ajassa 56:44.
Tällä päävalmentaja Lauri Marjamäki osoitti eritoten sen, että Suomi ei suostunut antamaan periksi edes epätoivoisen oloisessa tilanteessa, vaan se taisteli loppuun saakka. Pisteet siis koko joukkueelle viimeisen erän pelirohkeudesta ja periksiantamattomuudesta. Suomen hyvä kiri sai kuitenkin alkunsa jo aiemmin ottelussa, kun Marjamäki päätti vaihtaa juuri Säterin aloittaneen maalivahdin, Joonas Korpisalon, tilalle. Miehen loistavat otteet maalinsuulla loivatkin Leijonille uskoa paremmasta. Valitettavasti Suomen komea kolmas erä ei tuottanut haluttua tulosta, sillä Venäjä marssi pronssiottelussa 5-3-voittoon. Jos tulosta heijastaa kuitenkin turnauksen alun kamppailuihin, oli lopputulos vähintäänkin tyydyttävä.
NHL-fanin koti: Ohjelma, tilastot, uutiset & kaikki pudotuspeleistä TÄÄLTÄ.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lenni Hämeenaho: huippu-uutinen NHL:stä!
- Rasmus Anderssonin tilanteesta jysähti uusi paljastus!
- Patrik Laineesta tipahti huippu-uutinen!
- Florida kiinnitti olympialaisiin valitun puolustajan
- Anaheimin tähdestä karu uutinen – olympialaiset vaarassa!
- Kultaleijona sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Elliotte Friedman: jättipaljastus Artemi Panarinista!
- Boston vaihtokaupoilla: lähes satakiloinen agitaattori vaihtaa maisemaa!
- Pian tapahtuu? Pierre LeBrun: NHL:ssä viritellään jättitreidiä
- Ruotsin olympiajoukkueelle lisää karuja uutisia – NHL-supertähti loukkaantui
- Konsta Helenius: huippu-uutinen NHL:stä!
- Podcast: Nämä Buffalo-pelaajat turvassa Jarmo Kekäläisen siirtoruletilta
- Elliotte Friedman: jättipaljastus Artemi Panarinista!
- Rasmus Ristolainen: surkea uutinen
- Minnesota Wild -tähti loukkaantui – olympialaiset vaarassa
- KHL-sopimus revitty! Ranskalaispyssy siirtyy NHL:ään kesken kauden
- Patrik Laineesta tipahti huippu-uutinen!
- Kultaleijona sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Henri Jokiharju paljasti ison eron Bostonin ja Buffalon välillä: ”Hyvä muutos”
- The Fourth Period: Tämä seura kiinnostui Dougie Hamiltonista