Käyvätkö pahimmat uhkakuvat toteen? – Laajennusdraftin suhteen edes pientä valoa tunnelin päässä
Kuva: Getty Images
ESPN:n arvostettu kiekkotoimittaja Pierre LeBrun kertoi äskettäin huolestuttavia uutisia NHL:n laajennusdraftin suhteen. Hänen mukaansa liiga aikoo salata joukkueiden suojatut pelaajat, mikä taasen on fanien kannalta huono asia.
Se nimittäin syö laajennusdraftin viihdearvoa rajusti. Jos NHL toteuttaa uhkauksensa, jäävät fanit tapahtuman suhteen hiukan tyhjän päälle. Liiga onkin unohtanut koko asian suhteen sen faktan, että fanit ovat juuri se asia, minkä takia koko NHL on olemassa.
Tätä mieltä on myös Sportsnetin kiekkotoimittaja Jonathan Willis, joka huomautti asiasta Twitter-tilillään.
The big problem with the NHL is that it constantly forgets it's in the entertainment business.
Askel parempaan suuntaan
Pian LeBrunin uutisen jälkeen NHL:n suunnalta kuultiin myös hyviä asioita. Liigan sisällöstä vastaava Steve Mayer nimittäin kertoi Puck Daddyn Josh Cooperille, että NHL aikoo lähettää tapahtuman livenä televisiosta. Tämä on ehdottomasti askel oikeaan suuntaan, mutta nyt jännitettävänä asiana on vain se, että aikooko NHL todella jättää suojatut pelaajat salaisuudeksi. Laajennusdrafti on nimittäin ollut mukana NHL-keskusteluissa todella pitkään ja se on herättänyt valtavaa mielenkiintoa. Esimerkiksi palkkakatto- ja sopimus asioihin keskittynyt nettisivusto CapFriendly on tehnyt sivuilleen osion, jossa fanit voivat kasata oman laajennusjoukkueensa.
LUE MYÖS:
- NHL:n vapailla markkinoilla tapahtui – yksi kovimmista nimistä teki sopimuksen
- Philadelphia Flyersin pelaajilta huvittava protesti – tähtipelaajalle osoitettiin tukea erikoisella tavalla
- Ukko-Pekka Luukkonen: surkea uutinen
- Sportsnet: Dylan Larkin laajensi listaansa – näihin seuroihin hän suostuu siirtymään
- Huh! Benjamin Rautiaiselta huikea suoritus NHL:ssä – nousi ratkaisijaksi
- Suomalaistähdet ovat Dallas Starsin suurin kysymysmerkki
- Neljä vuotta putkeen ensimmäisellä pudotuspelikierroksella ulos – onko Tampa Bayn vanhuksista enää mestaruusjahtiin?
- Leevi Meriläistä hehkutetaan: ”Merkittävä asia”
- Suomen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan – kaupattiin yhden ottelun jälkeen
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- Tappara-kaksikko NHL:stä uusiin osoitteisiin
- Jarmo Kekäläinen vahvisti pakistoaan – haaviin taiturimainen veteraanipuolustaja
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- Leevi Meriläinen napattiin siirtolistalta – tässä uusi seura
- Carolina Hurricanes kiinnitti mestarivahtinsa – pöytään rahakas jatkosopimus
- Mikä joukkue on NHL:n mestarisuosikki? Näin vastaa Teemu Selänne
- Suomen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan – kaupattiin yhden ottelun jälkeen
- Chicago Blackhawks kiinnitti ykkösvarauksensa – yli 20 miljoonan dollarin jatkosopimus
- NHL:ssä jaettiin erikoinen jäähy – sääntöuudistus kuohuttaa: ”Hulvatonta”
- Leevi Meriläisen tilanteessa iso käänne – Ottawa teki ratkaisunsa