Olli Jokinen siirtänyt katseensa jo pelaajauran ulkopuolelle – ”Eläköityminen tapahtuu hyvin pian”
Kuva: Getty Images
Olli Jokinen on nähty viimeksi NHL-kaukaloissa, ja ylipäätään jääkiekkoilijana, keväällä 2015.
38-vuotias suomalainen ei ole virallisesti päättänyt vielä pelaajauraansa, mutta katseet on suunnattu jo täysin uusien haasteiden pariin. Hän nimittäin perusti yhdessä useiden entisten Florida Panthersin pelaajien – Tomas Vokounin ja Radek Dvorakin sekä Stanley Cup -voittaja Petr Sykoran – kanssa Etelä-Floridaan jääkiekkoakatemian.
Jokinen näkee, että jääkiekkoakatemian rahoittaminen on hänelle mahdollisuus antaa takaisin.
– Näen tämän mahdollisuutena antaa jotain jääkiekolle takaisin ja kasvattaa sitä pelinä. Ennen ihmisten täytyi lähettää lapsensa New Englandiin, Minnesotaan tai Kanadaan jatkamaan kehitystään pelaajana, 14-15 ikävuoden jälkeen, Jokinen kertaa taustoja akatemian perustamisen takana NHL.com:lle.
– Me haluamme, että heillä on mahdollisuus jäädä tänne ja toivottavasti jonain päivänä meiltä tulee kavereita, jotka nousevat NHL:ään.
Jokinen isoin kirjaimin Panthersin historiassa
Juuri Etelä-Floridan valitseminen kohteeksi oli Jokiselle erittäin luonnollinen ratkaisu, sillä hän pelasi valtaosan NHL-urastaan Panthers-paidassa. Ja itse akatemia – se on täyttä hyväntekeväisyyttä entiselle suomalaispelurille, sekä hänen kanssaan rahoittajana toimivalle tshekkikolmikolle, sillä he eivät nosta työstään palkkaa. – Ainoa tapa, jolla pääsisimme tienaamaan rahaa tällä, olisi akatemian myyminen, enkä näe meidän tekevän sellaista ratkaisua pitkään pitkään aikaan. Ja entä sitten se pelaajauran päättymisen virallistaminen? Se on tulossa pian. – Se (eläköityminen) on asia, joka tapahtuu hyvin pian. Jokista odottanee melkoiset juhlallisuudet Panthersin toimesta, kun virallinen ilmoitus tulee. Hän nimittäin kiekkoili joukkueen riveissä huimat 567 ottelua, toimien yhden kauden seuran varakapteenina ja neljä kautta kapteenina. Jokinen on myös edelleen Panthersin kaikkien aikojen paras maalintekijä (188 maalia), paras pistemies (419 pistettä) ja ainoastaan Stephen Weiss, Dvorak ja Robert Svehla ovat pelanneet seuran paidassa enemmän otteluita kuin Jokinen. Tiedä siis, vaikka Panthers-organisaatiossa pohdittaisiin jopa Jokisen pelinumeron jäädyttämistä.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Nämä seurat yrittivät hankkia Quinn Hughesia itselleen
- Näkökulma: Quinn Hughesin jättitreidissä on yksi selvä voittaja
- The Athletic: Jarmo Kekäläinen lähellä huippupestiä NHL:ssä!
- Victor Hedmanista tipahti karu uutinen
- NHL:ssä neljän pelaajan jättitreidi – supertähti Quinn Hughes vaihtaa seuraa!
- Matt Dumba: lähtöpassit
- Edmonton Oilers pelaajakaupoilla: Hankki puolustajan Nashville Predatorsista
- Jättitreidi! Edmonton hankki uuden ykkösvahdin – Stuart Skinner pihalle
- Kimanttia-podcast: Rikard Grönborg oli lähellä NHL-pestiä
- Oliver Kapanen saa kilpailijan? Toimittaja: Montreal harkitsee ex-luottosentterinsä hankkimista
- Paljastus: NHL-pomo sai tarpeekseen – valmis kauppaamaan molemmat suomalaispelaajat!
- Jättitreidi! Edmonton hankki uuden ykkösvahdin – Stuart Skinner pihalle
- Montreal teki ratkaisunsa: Martin Brodeuriin verratusta superlupauksesta iso uutinen
- Matt Dumba: lähtöpassit
- Oliver Kapanen saa kilpailijan? Toimittaja: Montreal harkitsee ex-luottosentterinsä hankkimista
- Ei ole totta! Roope Hintzistä karmea näky
- Edmonton Oilers pelaajakaupoilla: Hankki puolustajan Nashville Predatorsista
- Treidihuhut Vancouverin supertähdestä yltyvät – kiinnostuneiden lista kasvaa
- The Athletic: Aatu Rätyä tarjottiin vaihdossa 60 pisteen tehomieheen – Canucksilta pakit
- Yli tuhannen NHL-ottelun veteraani palaa eläkkeeltä – sopimus Eurooppaan!