Norjan riveissä juuri MM-pronssia saavuttanut hyökkääjä Petter Vesterheim, 21, on herättänyt kiinnostusta NHL-seuroissa. Asiasta kertoo Vesterheimin agentti Joel Larsson norjalaiselle Nitten.no-sivustolle.

Vesterheim viimeisteli MM-kisoissa kymmeneen otteluun pisteet 0+4. Nuori hyökkääjä on pelannut urallaan jo neljä kertaa MM-kisoissa.

Seurajoukkuetasolla Vesterheim edustaa SHL:ssä Malmö Redhawksia. Hän iski seurassa kuluneella kaudella 51 runkosarjaotteluun pisteet 4+9=13 sekä kahdeksaan pudotuspeliin tehot 1+3.

– On tietenkin todella siistiä kuulla. Se antaa minulle energiaa. Emme ole puhuneet siitä paljon, mutta on inspiroivaa tietää, että ihmiset seuraavat. NHL on suuri unelma, mutta nyt kaikki huomio on Malmössä, Vesterheim itse kommentoi asiaa Nitten.no:lle.

Vesterheimillä ei ole NHL-varausta.

Vesterheimin nykyinen sopimus Malmön kanssa kattaa vuoteen 2029 saakka. Vaikka hän tekisi NHL-sopimuksen, kertoo agentti Larsson, että Vesterheim pelaa vielä ensi kaudella Malmön riveissä isossa roolissa.

LUE MYÖS:

Toni Tuomala |