Anaheim Ducks kaatoi viime yönä Edmonton Oilersin NHL:n pudotuspeleissä maalein 4-3. Anaheim johtaa ottelusarjaa nyt voitoin 3-1 ja on enää yhden kiinnityksen päässä pudotuspelien toisesta kierroksesta.

Mikael Granlund vastasi Anaheimin illan toisesta osumasta. Hän nousi ylivoimalla hienosti vastustajan neliön keskelle ja sivalsi kiekon ranteella maaliin. Pudotuspeleissä Granlund on nyt iskenyt neljään otteluun tehot 2+3=5.

Ottelun voittomaalin iski sisään Ryan Poehling heti ensimmäisen jatkoerän alkajaisiksi. Hän laukoi kiekon pienestä kulmasta maalille, ja laatta lirui hitaasti Edmonton-vahdin jalkojen välistä maaliin. Kesti hetki, ennen kuin kukaan huomasi maalin syntyneen.

Edmonton on enää yhden tappion päässä kesälomasta. Putoaminen tässä vaiheessa olisi katastrofi Oilersille, joka on nähty kahtena kautena putkeen NHL:n finaaleissa.

LUE MYÖS: