Montreal Canadiensissa jättipalkkaa nauttivan Patrik Laineen kaudesta on muodostunut miehen kannalta pelillinen katastrofi. Viimeistä sopimusvuottaan pelaavaa maalitykkiä ei olla nähty tositoimissa sitten runkosarjan viidennessä pelissä tulleen loukkaantumisensa.

Tilanne eskaloitui jopa siihen pisteeseen, että hyökkääjiensä loukkaantumissumasta kärsivä Canadiens peluuttaa pakkijärkäle Arber Xhekaj’ta hyökkääjänä sen sijaan, että se luottaisi luottaisi Laineeseen.

Montreal Gazette -lehden NHL-toimittaja Stu Cowanin mukaan Laine ei kuitenkaan ole koirankopissa. Syyt miehen pitämiselle sivussa kokoonpanosta ovat toimittajan mukaan puhtaasti pelillisiä.

– En usko hänen olevan koirankopissa. Hän ei vain mahdu mukaan Martin St. Louisin nopeaan pelitapaan, toimittaja kertoo.

Toinen syy on Laineen heikossa puolustuspelissä.

– Canadiens ei olisi yltänyt viime kaudella pudotuspeleihin ilman Lainetta, mutta heidän hyökkäyksensä on juuri nyt hyvällä mallilla ilman häntä, ja hän olisi puolustuksellisesti rajoite, Cowan jatkaa.

Mitä suurimmalla todennäköisyydellä Laineen pelit Montrealissa ovat pelatut ja mies jatkaa matkaansa ensi kesänä toisaalle rajoittamattomana vapaana agenttina.

LUE MYÖS: