Teemu Selänne paljastaa tuoreessa Hockey With an Accent -podcastin jaksossa mielenkiintoisen käänteen omalta pelaajauraltaan.

Selänne kertoo harkinneensa vakavasti siirtymistä NHL:n suurseura Montreal Canadiensiin. Taustalla oli yksi nimi: Saku Koivu.

Koivu toimi Canadiensin kapteenina peräti yhdeksän kauden ajan ennen kuin siirtyi myöhemmin Selänteen houkuttelemana Anaheim Ducksiin.

– Itse asiassa (siirto Montrealiin) oli lähellä. Se oli 1990-luvun loppua tai 2000-luvun alkua. Don Baizley oli yhteinen agenttimme ja keskustelimme siitä yhtenä vaihtoehtona, Selänne kertoo.

Lopulta siirto jäi kuitenkin toteutumatta – vaikka mahdollisuus oli konkreettinen. Selänne myöntää, ettei uskaltanut ottaa riskiä ja lähteä jääkiekkoa intohimolla hengittävään Montrealiin.

– Ajattelin aina, että jos olen paikassa, missä olen onnellinen ja pelaan hyvin, en halua ottaa riskiä ja lähteä toisaalle. Se (pelaaminen yhdessä Sakun kanssa) ei sitten toteutunut ennen kuin hän tuli Anaheimiin.

Selänne ja Koivu muodostivat vuosien ajan yhden Suomen maajoukkuehistorian legendaarisimmista tutkapareista.

– Pelasimme neljät tai viidet olympialaiset yhdessä sekä usein MM-kisoissa tai World Cupissa ja pelasimme aina todella hyvin yhdessä. On hieno tunne, kun tajuat löytäneesi ketjukaverin, joka tekee sinusta paremman, Selänne kiittelee pitkäaikaista maajoukkuetutkapariaan.

Lopulta kaksikon tiet kohtasivat myös seurajoukkuetasolla. Selänne ja Koivu pelasivat Anaheimissa neljän kauden ajan ennen kuin molemmat päättivät upeat uransa keväällä 2014.

LUE MYÖS: