NHL-vahti palaamassa kehiin yli puolentoista vuoden tauon jälkeen – nousi heti kauppahuhuihin
Maalivahti Laurent Brossoit, 32, siirtyi viime kaudeksi Chicago Blackhawksiin, mutta hän ei ole pelannut yhtään ottelua viime tai tällä kaudella.
Brossoit joutui jättämään viime kauden kokonaan väliin polven nivelkierukan leikkauksen takia. Ennen tämän kauden alkua miehelle tehtiin puolestaan lonkkaleikkaus, mikä on pitänyt hänet sivussa tähän saakka.
Nyt Brossoit on lähellä paluuta tositoimiin. Brossoitin on määrä lähteä ensi viikolla kuntoutusjaksolle AHL:ään Rockford IceHogsiin.
NHL-toimittaja Elliotte Friedman kertoo, että Chicagon aikomuksena on kaupata Brossoit toiseen NHL-seuraan. Friedmanin mukaan Chicago on antanut muille joukkueille luvan keskustella Brossoitin kanssa treidistä.
Chicagon maalivahtikaksikon muodostavat tällä hetkellä Spencer Knight ja Arvid Söderblom, joten joukkueella ei ole tarjota peliaikaa Brossoitille NHL:ssä. Friedman huomauttaa, että Brossoitin tämän kauden loppuun asti voimassa oleva 3,3 miljoonan dollarin kausitienestit takaava sopimus aiheuttaa kuitenkin omat haasteensa treidin suhteen.
Brossoit on pelannut viimeksi huhtikuussa 2024. Hän pelasi toissa kaudella Winnipeg Jetsissä 23 ottelua torjuntaprosentilla 92,7.
NHL-urallaan Brossoit on pelannut 140 runkosarjaottelua ja kymmenen pudotuspeliä. Hän on edustanut myös Vegas Golden Knightsia ja Edmonton Oilersia. Brossoit voitti Vegasissa Stanley Cupin kesällä 2023.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ottawalle karu takaisku – olympiakultaa voittanut tähti pitkään sivussa
- Teuvo Teräväisen lentokeli jatkuu – olympialaisten jälkeen huipputehot
- Buffalo Sabres lähellä hurjaa temppua – Rasmus Dahlin: ”Parasta mitä olen kokenut”
- Brad Marchand sivuun Floridan kokoonpanosta – kausi ohi?
- Nyt puhuu Colton Parayko – tästä syystä hylkäsi siirron Buffalo Sabresiin
- 32-vuotias AHL-konkari teki ensimmäisen maalinsa NHL:ssä: ”Mahtava tarina”
- Gabriel Landeskog: surkea uutinen
- NHL:ssä hurja ottelu – 15 maalia ja yli sata jäähyminuuttia!
- Roope Hintzille kävi karmeasti – toinen suomalainen saa huipputilaisuuden NHL:ssä!
- Carolina-luotsilta suorat sanat seuran toiminnasta: ”Tämä on pettymys”
- Jättipaljastus! Auston Matthewsin kauppaaminen pöydällä
- Carolina-luotsilta suorat sanat seuran toiminnasta: ”Tämä on pettymys”
- Näkökulma: Tässä ovat NHL-siirtotakarajan suurimmat voittajat
- Roope Hintzin loukkaantumisesta uutta tietoa
- Roope Hintzille kävi karmeasti – toinen suomalainen saa huipputilaisuuden NHL:ssä!
- Nyt puhuu Colton Parayko – tästä syystä hylkäsi siirron Buffalo Sabresiin
- 32-vuotias AHL-konkari teki ensimmäisen maalinsa NHL:ssä: ”Mahtava tarina”