Antti Mäkiseltä paljastus NHL Global Seriesin joukkueista: ”Yössä aamuviiteen asti”
NHL:n vuosittainen Global Series järjestettiin tänä vuonna Tukholman Avicii-areenalla, jossa Pittsburgh Penguins ja Nashville Predators kohtasivat perjantaina ja sunnuntaina.
Ottelut Viaplaylle paikan päältä selostanut Antti Mäkinen haukkuu Kimanttia-podcastissa joukkueiden esityksen Tukholmassa pystyyn. Mäkisen mukaan joukkueet ottivat Euroopan viikon lähinnä viihteen kannalta, minkä huomasi pelin tasosta.
– Joukkueet tulivat alkuviikosta Tukholmaan, niin ne veti keskiviikkona yöelämässä täydet sarjat ja perjantaina pelataan, Mäkinen paljastaa ja kertoo Sidney Crosbyn lipsauttaneen asian Viaplaylle.
– Jätkät ei ole nukkuneet aikaeron takia, sitten mennään Tukholman yöhön ja painetaan täydet sarjat 04-05 asti ja ihmetellään perjantaina, kun peli ei oikein kulje.
– Ongelma tulee siitä, että kokonaisuus, minkä ympärille se (Global Series -tapahtuma) myydään, niin se myydään maailman parhaan jääkiekon ympärille. Halutaan ihmisille wow-tunne siitä, kun NHL-joukkueet tulee pelaamaan. Sitten mä näen alta arvostelun olevaa jääkiekkoa.
– Missä on se hienous, mistä ihmiset maksaa 300 euron lipusta alakatsomoon?
Mäkinen kertoo keskustelleensa Global Series -peleistä useiden paikallisten kanssa.
– Mä juttelin monen ruotsalaisen kanssa, niin ne sanoi, että tämä ei pääse lähellekään SHL:n tasoa ja tunnelmaa, Mäkinen kertoo.
Ainoastaan yksi pelaaja sai Mäkiseltä synninpäästön.
– Yksi asia oli kiva nähdä. Erik Karlsson oli pelin paras pelaaja kahdessa pelissä. Erittäin hyvä liike, se on takaisin siellä 5-6 vuoden takaisessa, Mäkinen ylistää kotiyleisönsä edessä pelannutta Penguins-puolustajaa.
Samoilla linjoilla oli Mäkisen kanssa Kimanttia-podcastia juontava Kimmo Timonen.
– Mä oon lukenut kommentteja, niin hän haluaa olla Ruotsin olympiajoukkueessa. Hän haluaa näyttää, että pystyy pelaamaan edelleen kovalla tasolla, Timonen komppaa uudestisyntyneen Norris-voittajan otteita kuluvalla kaudella.
11,5 miljoonan dollarin jättimäistä vuosipalkkaa nauttiva Karlsson, 35, on pelannut tällä kaudella 19 ottelua tehoin 1+12.
LUE MYÖS:
- NHL:ssä historiallinen nousu – Winnipeg Jets teki käsittämättömän tempun
- Miro Heiskanen loukkaantui – Dallasilta huolestuttavia uutisia
- Karu kohtalo – Brad Lambert sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Karu käänne: avausmaalinsa tehnyt Suomen NHL-lupaus sivuun – nyt puhuu päävalmentaja
- Vegasin mestaripuolustajalle uusi mahdollisuus NHL:ssä – sopimus julki!
- RG: Nikita Kutsherov haluaa NHL:n megatähden rinnalle – nimet julki!
- Nikita Kutsherovilta suoraa puhetta – tästä syystä hän jätti siirtopyynnön!
- Florida Panthers: huippu-uutinen!
- Mike Babcock heitti 49 miljoonan taalan flopin katsomoon – raju ripitys median edessä
- Connor McDavidilta mieletön temppu – Wayne Gretzkyn 40 vuotta vanha ennätys uusiksi
- Mike Babcock heitti 49 miljoonan taalan flopin katsomoon – raju ripitys median edessä
- New Jersey ja Washington pyöräyttivät treidin – tuore maalivahtihankinta lihoiksi
- Florida Panthers: huippu-uutinen!
- RG: Nikita Kutsherov haluaa NHL:n megatähden rinnalle – nimet julki!
- Connor McDavidilta mieletön temppu – Wayne Gretzkyn 40 vuotta vanha ennätys uusiksi
- Nikita Kutsherovin siirtokohussa uusi käänne – nyt puhuu päävalmentaja
- NHL:ssä jysähti iso pelaajakauppa – Shane Wright vaihtaa seuraa
- Nikita Kutsherovilta suoraa puhetta – tästä syystä hän jätti siirtopyynnön!
- Karu kohtalo – Brad Lambert sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Nikita Kutsherovin ”superagentilla” uskomaton tausta – siivoojasta NHL:n huipulle