Jättipaljastus: Dallasilla kovat piipussa NHL:n siirtomarkkinoilla

Dallas Starsin palkkakattotilanne on todella tiukka. Tilaa on vain 1,98 miljoonan dollarin edestä, vaikka seura luopui jo hyökkääjä Mason Marchmentinsta.
Vaikka budjetti on tiukilla, Dallasilla on kovat piipussa. NHL-toimittaja Pierre LeBrunin mukaan hyökkääjä Mitch Marner ja puolustajat Rasmus Andersson ja Aaron Ekblad ovat Dallasin tutkassa.
Kolmikosta Marnerin hankinta on vaikein nieltävä. Laitahyökkääjä tienasi Torontossa yli 11 miljoonaa dollaria kaudessa, eikä Mikko Rantasen jättisopimuksen jälkeen Dallasilla ole tilaa toiselle hirmupalkkaiselle laiturille. Viime kaudella Marner tykitti 81 runkosarjaotteluun tehot 27+75=102.
Rightin puolustajan hankinta kävisi paremmin jälkeen. Ekblad olisi pitkään kaivattu puolustava pakkipari Miro Heiskaselle, jotta suomalaispuolustaja voisi hyödyntää paremmin avujaan hyökkäyspäässä. Tällä kaudella Ekblad iski Floridassa 56 otteluun tehot 3+30=33. Pakki tienasi edellisellä sopimuksellaan 7,5 miljoonaa dollaria kaudesta, mutta hänen odotetaan tyytyvän jatkossa pienempään palkkaan.
Anderssonilla on puolestaan vielä kausi sopimusta jäljellä Calgary Flamesin kanssa. Hänen vuosipalkkansa on 4,55 miljoonaa dollaria, ja hän iski tällä kaudella 81 otteluun tehot 11+20=31.
Puolustaja olisi helpompi mahdottaa Dallasin palkkakattoon, sillä seura voisi kaupata Ilja Ljubushkinin pois. Ylipalkkainen venäläispakki tienaa kaudessa 3,25 miljoonaa dollaria.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Henrik Lundqvist löysi töitä!
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Villi spekulaatio: Tähän seuraan Erik Karlsson kaupataan?
- Matt Rempe paljasti: Tämän pelaajan kanssa haluaa tapella
- Paljastus: Tämä pelaaja ratkaisi Patrik Laineen tulon Montrealiin
- Elliotte Friedman: Connor McDavidin jatkosopimusneuvotteluista uusi päivitys
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Jättisopimuksen solminut Blackhawks-hyökkääjä sai ison opin MM-kisoista: ”Haluan tuoda sen tänne”
- Entinen NHL-kärkivaraus: ura päättyy