Dallas Starsin tie katkesi viime yönä NHL:n pudotuspeleissä. Edmonton Oilers voitti viime yön viidennen ottelun maalein 6-3 ja voitti ottelusarjan voitoin 4-1.

Dallas sai kohtalon otteluun karmean startin. Corey Perry oli unohdettu täysin vapaaksi maalin eteen, ja hän pääsi iskemään Edmontonin avausmaalin kahden ja puolen minuutin jälkeen.

Seitsemän minuutin jälkeen Mattias Janmark karkasi läpiajoon ja viimeisteli kiekon sisään Jake Oettengerin längeistä. Kyseessä oli vasta Edmontonin toinen laukaus koko ottelussa.

Tässä vaiheessa Dallasin päävalmentaja Pete DeBoer teki kovan ratkaisun. Hän kutsui Oettingerin pois maaliltaan ja vaihtoi Casey DeSmithin tolppien väliin. DeSmithin suoritus ei ollut kummoinen, kun hänen torjuntaprosenttinsa ottelussa oli 85,00.

Suomalaisista ottelussa tehopisteille pääsivät Roope Hintz, joka iski Dallasille 2-3 ylivoimamaalin, Mikko Rantanen, joka syötti joukkueensa 3-4 maalin ja Kasperi Kapanen, joka iski Edmontonin kuudennen osuman tyhjiin.

NHL:n finaaleissa kohtaavat nyt toista kertaa putkeen Florida Panthers ja Edmonton Oilers.