NHL-agentti Alan Walsh on tehnyt paljastuksen liittyen Toronto Maple Leafsin ja Chicago Blackhawksin välillä jo valmiiksi neuvoteltuun jättitreidiin vuoden 2022 siirtotakarajalta.

Walsh paljastaa podcastissaan Leafsin ja Blackhawksin neuvotelleen valmiiksi treidin, jossa yhtenä palasena olisi ollut uransa tähän kauteen päättänyt miehen edustama tähtivahti Marc-André Fleury.

– Chicago ei ollut kovin hyvä joukkue tuolloin, ja Marcilta kysyttiin, että mikäli hän haluaa pelata jossakin pudotuspeleihin menevässä joukkueessa, seurajohto aikoo kunnioittaa tätä toivetta, mikäli he saisivat vaihdossa ykköskierroksen varausvuoron.

Tuolloin Leafsin GM:na toiminut Kyle Dubas oli kiinnostunut Fleurysta ja pitkien perheensä sekä Leafsin kanssa käymiensä neuvottelujen jälkeen Fleury oli valmis siirtymään Torontoon. Siirto neuvoteltiin valmiiksi Dubasin sekä Blackhawksin GM Kyle Davidsonin kanssa.

– Dubas soitti minulle viisi päivää ennen siirtojen takarajaa ja ilmoitti, että diili Chicagon kanssa on valmiina, Walsh kertoo.

Muutamaa tuntia myöhemmin agentti sai kuitenkin uuden puhelun Dubasilta.

– Kuulin heti hänen äänestään, että jokin on todella huonosti. Hän sanoi, että ”Alan, en tiedä kuinka kertoisin tämän. Menin johtokunnan eteen hakemaan vahvistuksen siirrolle, ja he torppasivat sen”, Dubas oli kertonut agentille.

Siirron läpimenon mitätöi lopulta presidentin paikalta lähtöpassit hiljattain saanut Brendan Shanahan, joka veteli naruja Leafsissä ja tiettävästi käveli usein Dubasin päätösten yli. Tämä oli lopulta suurin syy Dubasin lähtöön Leafsistä.

Walsh ei suostunut paljastamaan muiden treidiin mukaan leivottujen pelaajien nimiä, mutta sisäpiiritoimittaja Darren Dregerin aiemman paljastuksen mukaan sen yhteydessä joukkuetta olisivat vaihtaneet Blackhawksista Fleury ja Brandon Hagel sekä Leafsistä Matthew Knies, Petr Mrazek sekä ykköskierroksen varausvuoro.

Nykyvalossa olisikin mielenkiintoista nähdä, kuinka tuo treidi olisi toteutuessaan vaikuttanut kummankin joukkueen tulevaan suuntaan. Hagel kaupattiin lopulta Tampa Bay Lightningiin, jossa mies on iskenyt kolmen viime kauden aikana komeat 91 maalia. Päättyneellä kaudella laituri pelasi 90 tehopisteen runkosarjan.

Knies puolestaan nousi tällä kaudella hätyyttelemään 30 maalin ja 60 tehopisteen rajaa, vain 22-vuotiaana.

LUE MYÖS: