Onko tässä NHL-kauden surkein vaihtokauppa? Tilastot kertovat karun tarinan
Edmonton Oilers etsi pitkään siirtomarkkinoilta maalivahtivahvistusta. Lopulta seura painoi joulukuussa liipaisimesta ja hankki Tristan Jarryn vaihtokaupassa Pittsburgh Penguinsista.
Halvalla Edmonton ei Jarrya saanut. Seura antoi vaihdossa maalivahti Stuart Skinnerin, puolustaja Brett Kulakin ja 2. kierroksen varausvuoron. Myös Jarryn 5,375 miljoonan dollarin vuosipalkka on huomattavasti Skinnerin 2,6 miljoonan dollarin vuosituloja korkeampi.
Vaihtokauppa sai välittömästi paljon kritiikkiä. Tähän mennessä treidi on ollut Edmontonin kannalta pelättyäkin huonompi.
Jarry on pelannut tähän mennessä yhdeksän ottelua Oilersin tolppien välissä. Niissä hänen torjuntaprosenttinsa on ollut heikko 88,4 ja päästettyjen maalien keskiarvo 3,23.
Skinner on puolestaan pelannut 11 ottelua Pittsburghin maalilla. Hänen torjuntaprosenttinsa on ollut 90,6 ja päästettyjen maalien keskiarvo 2,31.
Tilastoissa on siis huomattava ero Skinnerin eduksi siitä huolimatta, että Pittsburgh on materiaaliltaan selvästi Edmontonia heikompi joukkue. Tähän mennessä näyttääkin pahasti siltä, että Oilers maksoi kovan hinnan maalivahdista, joka on heikompi sekä kalliimpi kuin heidän edellinen vahtinsa.
Oilers tekee kuitenkin niin paljon maaleja, ettei heikko maalivahtipeli ole näkynyt joukkueen menestyksessä. Edmonton on edelleen toisena tyynenmeren divisioonassa. Pudotuspeleissä maalivahtipeli voi kuitenkin osoittautua isommaksi ongelmaksi.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jarmo Kekäläinen paljasti syyn Bowen Byramin lähdölle – toinenkin Buffalo-tähti jättää seuran
- ESPN: Jason Robertson hylkäsi Dallasin jättitarjouksen – vaatii hirmupalkkaa
- Juuso Välimäki löysi uuden seuran – ”Kaikki ainekset huippupelaajaksi”
- Aleksander Barkov: odottamaton reaktio megakaupan jälkeen – tekstiviestit julki
- Vihdoin se tapahtui – Jordan Kyrou vaihtaa NHL-seuraa jättikaupassa!
- NHL:ssä alkoi hurja vaihtorumba – Simon Nemec mukana isossa treidissä
- Ottawa pamautti NHL:ssä jättikaupan Tkachuk-ratkaisun jälkeen – suomalainen mukana!
- Jarmo Kekäläinen jysäytti NHL:ssä jättikaupan – asiantuntija tyrmistyi: “Aivan käsittämätön hinta”
- Nyt se tuli julki – Edmonton Oilers teki kohuhankinnan!
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Näkökulma: Brady Tkachuk -kaupan voittajasta ei ole epäselvyyttä
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Näihin neljään seuraan Brady Tkachuk oli valmis siirtymään
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Nyt se tuli julki – Edmonton Oilers teki kohuhankinnan!
- Toronto-fanit raivoissaan – uuden GM:n jättitreidi sai murskatuomion: ”Paska organisaatio”
- Jättipommi – Pekka Rinne valittiin Hockey Hall of Fameen: ”Melkoinen yllätys”