Ville Koivunen jätettiin ulos MM-kisoista – Jarmo Kekäläiseltä suora mielipide
Loistavan tulokaskauden Pohjois-Amerikassa pelanneen Ville Koivusen, 21, pudottaminen Leijonien MM-kisamiehistöstä on herättänyt laajalti keskustelua suomalaismedian sekä fanien keskuudessa.
Viaplayn MM-kisastudion asiantuntijana toimiva Jussi Jokinen olisi itse valinnut Koivusen heittämällä kisajoukkueeseen.
– Se (Koivusen poisjättäminen) on periaatteessa ainoa (valinta), joka on nostattanut kysymyksiä. Viime vuonna SM-liiga pelattu läpi, tällä kaudella suomalaisita AHL:n paras pistemies, sen jälkeen NHL:ään Sidney Crosbyn rinnalle. Erittäin hyvä ylivoimapelaaja, pystyy pelaamaan molemmilta puolilta ylivoimaa. Hänen olisi mun mielestä pitänyt ehdottomasti olla mukana tuossa joukkueessa, Jokinen lataa.
Pitkän uran Columbus Blue Jacketsin general managerina tehnyt Jarmo Kekäläinen oli samoilla linjoilla Jokisen kanssa.
– Jusa kyllä sanoi ihan oikein. Tulosta (Koivunen) on kyllä tehnyt todella kovalla tahdilla tänä vuonna. AHL on erittäin kova sarja ja se tahti, millä hän teki siellä pisteitä, on vaikuttavaa, varsinkin ensimmäisellä kaudella.
– Se täytyy kuitenkin muistaa, että valmentajat ja joukkueenjohto yrittää aina valita joukkueen, jolla voi parhaiten menestyä. Siinä pitää ottaa huomioon roolitukset ja eri pelaajien kemiat. Aina he haluavat kuitenkin voittaa ja valita sellaisen joukkueen, joka antaa siihen parhaat mahdollisuudet, Kekäläinen näkee.
Koivunen tehtaili AHL:ssä pelaamissaan 63 ottelussa 56 (21+35) tehopistettä. Loppukaudeksi Pittsburgh Penguinsin NHL-miehistöön nostettu oululainen keräsi kahdeksassa isoissa valoissa pelaamassaan ottelussa seitsemän syöttöpistettä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karmea kohtalo: NHL-tähti viime hetkellä ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies sisään!
- Charlie McAvoy julkaisi hirvittävän kuvan ennen olympialaisia – NHL-luotsi tyrmistyi
- Juho Lammikon NHL-sopimus purettu – seuraava osoite selvillä
- NHL-seuran suomalaislupaus päässyt hirmuvireeseen Pohjois-Amerikassa
- Syyttäjältä kova ratkaisu – merkittävä vaikutus Gavin McKennan mahdolliseen vankeustuomioon
- NHL-toimittaja: Montrealilla on yksi ehto Patrik Laineen kauppaamiselle!
- 22 miljoonan dollarin jättidiilin tehnyt Artemi Panarin: ”Raha ei ole minulle tärkeää”
- TSN: NY Rangers tarjosi Alexis Lafrenièreä Jarmo Kekäläiselle
- Pittsburgh-hyökkääjältä häikäisevä NHL-debyytti – iski nimensä historiankirjoihin
- Lenni Hämeenaho: kova kohtalo NHL:ssä!
- Boston Bruinsin olympiatähti lanattiin kammotaklauksella – miten käy kisamatkan?
- Uutispommi: NHL-megalupaus Gavin McKennaa uhkaa 20 vuoden vankeus!
- Näkökulma: Artemi Panarin sai kostonsa – Kingsin ryöstö kuin suoraan oppikirjasta
- Uusi väite Artemi Panarinista: Seattle Kraken tarjosi posketonta sopimusta – pakit tuli
- TSN: NY Rangers tarjosi Alexis Lafrenièreä Jarmo Kekäläiselle
- 22 miljoonan dollarin jättidiilin tehnyt Artemi Panarin: ”Raha ei ole minulle tärkeää”
- NHL-sopimus revitään – Juho Lammikko vaihtaa joukkuetta!
- New Jersey ja St. Louis vaihtokaupoilla: 800 NHL-pelin veteraani treidattu
- Jättitreidi! Artemi Panarin kaupattiin yllätysseuraan
- Niko Mikkola teki sikatempun NHL-megatähdelle – käynnisti hurjan joukkotappelun