Washington Capitals on tehnyt maalivahti Charlie Lindgrenin kanssa kolmen vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Sopimus on kokonaisarvoltaan yhdeksän miljoonaa dollaria, joten sen keskimääräinen kausiarvo on kolme miljoonaa dollaria. Kyseessä on Lindgrenin NHL-uran rahakkain sopimus.

Yhdysvaltalainen Lindgren, 31, pelaa kolmatta kauttaan Capitalsissa. Hän on torjunut tällä kaudella 27 ottelussa torjuntaprosentilla 89,8, päästettyjen maalien keskiarvon ollessa 2,70. Lindgren tienaa tästä kaudesta 1,1 miljoonaa dollaria.

NHL-urallaan Lindgren on edustanut aiemmin myös Montreal Canadiensia sekä St. Louis Bluesia. Hän on pelannut NHL:ssä yhteensä 137 runkosarjaottelua sekä neljä pudotuspeliä.

Washington Capitals

@Capitals
CH-CH-CHUCKI3‼️

The Washington Capitals have re-signed goaltender Charlie Lindgren to a three-year, $9 million contract extension. Lindgren’s contract will carry an average annual value of $3 million.

#ALLCAPS | @Shift4

LUE MYÖS