Edmonton Oilers teki ison päätöksen Evander Kanen suhteen – treidi vireillä?

Edmonton Oilers on kauppaamassa koko kauden pelaamatta olleen hyökkääjä Evander Kanen uusiin maisemiin NHL:n siirtotakarajalla.
Sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanin mukaan osapuolet ovat purkaneet kanadalaistähden sopimukseen kirjatun täyden siirtopykälän, tiettävästi Kanen aloitteesta.
– Evander Kanen sopimuksen täysi siirtopykälä on purettu eilisiltana. Hänellä ei ole enää täyttä siirrot estävää pykälää, vaan ainoastaan osittainen siirtopykälä, Friedman kertoo Hockey Night in Canada -ohjelmassa.
Oilersin toiveena oli pitää Kane pitkäaikaisloukkaantuneiden listalla runkosarjan loppuun asti, jolloin miehen 5,1 miljoonan dollarin vuosipalkka ei rasittaisi joukkueen palkkakattoa siirtotakarajalla. Kanen toiveissa on kuitenkin palata kaukaloon jo runkosarjan aikana, minkä vuoksi miehelle etsitään nyt uutta joukkuetta.
– Oilers yrittää selvittää, onko Kanelle olemassa markkinoita. Jos he päättävät luopua Kanesta, avaisi se samalla lisää tilaa palkkakattoon, Friedman lisää.
Kanen nykyinen sopimus käsittää vielä tulevan kauden. 33-vuotias laitahyökkääjä pelasi vielä viime kaudella Oilersissa 77 runkosarjapeliä tehoin 24+20=44.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL:n kurinpito asetti Aleksander Barkovin telojan pelikieltoon
- NHL:ssä täysi sirkus päällä – joukkotappelu levisi vaihtopenkille
- Patrik Laineesta kantautui huolestuttava tieto
- Florida-valmentajalta mystinen kommentti Aleksander Barkovin tilasta
- Tre Kronor kasaa hirmujoukkuetta MM-kisoihin – taas kaksi huippuvahvistusta NHL:stä
- Matias Maccelli avautuu – suorat sanat jatkosta Utahissa
- Aleksander Barkov telottiin rajusti NHL:ssä!
- USA:n MM-joukkueen runko selvillä – mukana kovia NHL-nimiä
- Urheilucast: HIFK virittelee melkoista pommia – Jarmo Kekäläinen kiikarissa!
- Lähde: Kultaleijona lähdössä Coloradosta – palaa Eurooppaan
- Lähde: Kultaleijona lähdössä Coloradosta – palaa Eurooppaan
- Päivitys Miro Heiskasen ja Jason Robertsonin pelikunnosta julki
- Oma koira puraisi! Mikko Rantanen johdatti Dallasin voittoon Coloradosta
- Pekka Rinne tarjosi kosteat juhlat Tuukka Raskille – tämä pelasi perään huippupelin: ”Toivottavasti tästä saa puhua”
- NHL:n kaikkien aikojen eniten taklannein pelaaja lopettaa uransa
- Matias Maccelli avautuu – suorat sanat jatkosta Utahissa
- Florida-valmentajalta mystinen kommentti Aleksander Barkovin tilasta
- Patrik Laine koki kovan kohtalon NHL:n pudotuspeleissä
- Aleksander Barkov telottiin rajusti NHL:ssä!
- Urheilucast: HIFK virittelee melkoista pommia – Jarmo Kekäläinen kiikarissa!