John Tavaresin palkka romahtaa? Asiantuntijalta tyly arvio: ”Ei voi olla yli…”
Toronto Maple Leafsin kokenut sentteri John Tavares, 34, pelaa parhaillaan viimeistä kautta nykyisestä, seitsemän vuoden ja 77 miljoonan dollarin arvoisesta jättisopimuksestaan.
Vaikka 11 miljoonaa taalaa kaudessa tienaava kanadalainen onkin edelleen tuloksellisesti lähes piste per peli -tahdissa, joutuu kapteeninnatsansa kesällä menettänyt konkari jatkossa tyytymään huomattavasti pienempään vuosipalkkaan.
Sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanilla on selvä arvio siitä, minkälaisen palkkion Tavares voi enintään jatkossa saada siinä tapauksessa, että tämä jatkaisi uraansa Torontossa.
– Hän ei ole koskaan ollut nopein pelaaja, mutta hän on tehnyt töitä joidenkin muiden osa-alueiden parantamiseksi. Hän voi olla jatkossakin tuottelias hyökkäyspään pelaaja, mutta ydinkysymys kuuluu, mikä on oikea palkkalukema?
– En usko, että se voi olla yli viittä miljoonaa kaudessa. Mielestäni lukeman on asetuttava tuon alapuolelle, Friedman arvioi.
Tavaresin leirin kannalta yksi vertailukohde puhuu kuitenkin Friedmanin väitettä vastaan.
– Toisaalta, jos olisit Tavaresin kengissä, saattaisit verrata itseäsi Steven Stamkosiin ja ajatella, että sinulla on vielä ainakin pari hyvää kautta edessäsi. Leafs rakastaa häntä ja hän on loistava pelaaja myös pukukopin puolella. Silti en usko Leafsin olevan valmis tarjoamaan yli viittä miljoonaa, Friedman näkee.
Friedmanin Tavaresiin vertaama ja tämän kanssa samanikäinen Stamkos allekirjoitti kesällä vapaana agenttina neljän vuoden sopimuksen Nashville Predatorsin kanssa. Predators maksaa ”Stammerille” huimaa kahdeksan miljoonan dollarin vuosipalkkaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt se tuli julki – Edmonton Oilers teki kohuhankinnan!
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Tässä ovat NHL:n kesän vapaiden markkinoiden kuumimmat nimet
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Edmonton Oilers -järkäleelle viiden vuoden jatkosopimus
- Jättipommi – Pekka Rinne valittiin Hockey Hall of Fameen: ”Melkoinen yllätys”
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Yksi kesän kuumimmista NHL-nimistä katosi markkinoilta juuri ennen avautumista – jättidiili valmis
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Toimittaja: Kasperi Kapanen vaihtamassa joukkuetta NHL:ssä!
- Yksi vaihtoehto vähemmän vapaille markkinoille – Edmonton teki 20 miljoonan diilin NHL:ssä
- Näkökulma: Brady Tkachuk -kaupan voittajasta ei ole epäselvyyttä
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Näihin neljään seuraan Brady Tkachuk oli valmis siirtymään
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Jarmo Kekäläinen iski tähdelleen hurjan sopimustarjouksen – lähes 50 miljoonaa dollaria!
- Kaupataanko Rasmus Ristolainen viimein? ”Todennäköisesti”