Calgary Flamesin lopulta Vancouver Canucksiin kauppaama tähtisentteri Elias Lindholm oli lähellä päätyä toiseen NHL:n huippuseuraan ennen Canucks-treidin toteutumista, väittää Elliotte Friedman.

Sportsnetin sisäpiiritoimittaja kertoo yhden NHL-seuran olleen lähellä Lindholmin hankintaa. Treidi kariutui tiettävästi lopulta siihen, että seura olisi halunnut solmia samalla pitkän jatkosopimuksen viimeistä sopimuskauttaan pelaavan ruotsalaisen kanssa. Lindholm ei kuitenkaan tiettävästi ollut valmis välittömään jatkosopimukseen.

Friedman uskoo kyseisen seuran olleen Boston Bruins. Bruins olisi Friedmanin mukaan ollut valmis luopumaan vaihdossa tähtipuolustajastaan, Lindholmin sukunimikaima Hampus Lindholmista.

Vaikka ykkössentteriä metsästävän Bruinsin yritys Lindholmin hankkimiseksi kariutuikin, uskoo Friedman Bruinsin tavoittelevan hyökkääjä-Lindholmia jälleen kesän vapailta markkinoilta – ellei mies sitä ennen solmi jatkosopimusta uuden seuransa Canucksin kanssa.

LUE MYÖS: