Connor Bedard myöntää suoraan: Tämä asia yllätti NHL:ssä – ”Se on ollut vaikeinta”

Chicago Blackhawksin supertulokas Connor Bedard on avannut NHL-uransa iskemällä neljässä ensimmäisessä pelissään maalin ja antamalla kaksi maaliin johtanutta syöttöä.
NHL-medioissa lähes ennen näkemättömän hypetyksen kohteeksi joutunut taituri on mielestään pelannut alkukaudesta hyvin, joskin maalisarakkeessa järisyttävät laukausmäärät eivät toistaiseksi ole näkyneen yhtä osumaa kummemin.
– Mielestäni olen pelannut hyvin. Yritän vain onnistua maalinteossa ja se on ollut toistaiseksi vaikeinta. Tämä turhauttaa hieman, Bedard myöntää The Athleticille.
– Olen luonut paikkoja ja se on iso asia. Minulla on ollut niin paljon hyviä tilanteita. Olisin enemmän huolissani, ellen saisi luotua maalintekopaikkoja.
20 kertaa maalia kohti laukonut 18-vuotias on sarjan laukaustilastossa neljäntenä. Miehen luoma maaliodottama tasaviisikoin on 2,44 maalia, joten epäonneakin on ollut mukana. Bedard myöntää silti maalinteon NHL:ssä olevan huomattavasti junnuliiga OHL:ää tai nuorten MM-kisoja vaikeampaa.
– Maalivahdit ovat hyviä, en aio väittää vastaan. He ovat parhaita maailmassa, joten maalinteko on ja tulee olemaan vaikeaa. Yritän vain jatkaa laukomista ja säilyttää itseluottamukseni laukaukseni suhteen. Olen ollut niin lähellä maalia niin monta kertaa, joten on vain jatkettava yrittämistä, Bedard valaa uskoa tulevaan.
NHL:n jumboksi monien ennakkopapereissa povatun Blackhawksin kausi on alkanut tuloksellisesti varsin kelvollisesti. Nimetön ja uudelleenrakennuksen kourissa oleva nippu on voittanut neljästä ottelustaan kaksi.
Connor Bedard on seuraavan kerran tulessa Suomen aikaa varhain perjantaina, kun Chicago Blackhawks kohtaa Colorado Avalanchen. Viaplayssa näkyvä ottelu alkaa kello 05.30.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Toronto-tähti lonkkaleikkaukseen – kausi ohi!
- Ottawa Senators pestasi valmentajalegendan
- Los Angeles Kings hirmuisessa vireessä – jatkoi mykistävää saldoaan
- Patrik Laine tipahti taas ulos Columbuksen kokoonpanosta – tässä syy
- Ilja Kovaltshuk, 40, jatkaa kiekkouraansa – seurapomolla kovat odotukset
- Hughesin kiekkoveljekset uskomattomaan saavutukseen NHL:ssä
- Mikael Granlundille ei löydy pysäyttäjää! Auttoi San Josen huikeaan voittoon
- Edmonton Oilers jysäyttämässä treidin – Kärkivarauksella lupa neuvotella siirrosta
- Calgary Flames sai surkeita uutisia – ykkösvahti sivuun tositoimista
- Jymypaukku! Ilja Kovaltshuk, 40, tekee paluun kaukaloihin
- The Athletic: Carolina hankkii suomalaisen NHL-pelaajan vaihtokaupassa
- Kiekkoraamattu tiputti herkullisen spekulaation Patrik Laineesta
- Columbuksen tähtipelaajat ottivat yhteen harjoituksissa
- Jesse Puljujärven tähtäin NHL:ssä – Ismo Lehkoselta eriävä mielipide: ”Itse toivoisin, että…”
- Patrick Kanen ketju selvillä – tässä vitjassa supertähti debytoi Detroit-paidassa
- Onko tässä NHL:n siirtomarkkinoiden kuumin nimi? ”Monet seurat tulevat…”
- Washington Capitals teki rajun ratkaisun 8 miljoonan dollarin tähtensä suhteen!
- Pillit pussiin? Buffalo Sabresille karmea takaisku
- MTV: Jääkiekkoliitto päätti: Suomalainen NHL-lupaus jätetään ulos nuorten MM-kisoista
- Toronto Maple Leafsin leiristä kantautui surkeita uutisia – jättipalkkaisen tähden kausi ohi?