Nashville Predatorsin GM David Poile käynnisti viime viikonloppuna laajamittaisen seuran tyhjennysmyynnin. Ensimmäisiä lähtijöitä olivat hyökkääjät Nino Niederreiter ja Tanner Jeannot.

Predatorsin leirissä kaikki muut pelaajat ovat avoimesti kaupan paitsi seuran suurimmat tähdet Filip Forsberg, Roman Josi ja Juuse Saros.

Sportsnetin sisäpiiritoimittajan Elliotte Friedmanin tietojen mukaan jotkut NHL-seurat saattavat kuitenkin kokeilla ”kepillä jäätä” Predatorsin tähtipelaajien suhteen. Friedman uskoo NHL:n parhaisiin maalivahteihin lukeutuvan Saroksen olevan kiinnostava kohde uutta ykkösvahtia etsivälle Los Angeles Kingsille.

– Tiedän, että kaikki sanovat Saroksen olevan koskematon, mutta uskon Kings-johdon vähintään soittavan Predatorsille tämän viikonlopun tapahtumien jälkeen, Friedman sanoi 32 Thoughts -podcastissa.

Viime kauden päätteeksi NHL:n Vezina-finalistiksi äänestetty Saros on ollut tällä sesongilla heikosti pärjänneen Predatorsin kantavia voimia. Suomalaisvahti on pelannut 44 ottelua voittorekordilla 23-16-5 ja torjuntaprosentilla 91,6.

Saroksen viiden miljoonan dollarin palkalla varustettu sopimus päättyy kesällä 2025.