Teemu Pulkkinen on yksi KHL:n parhaiten tienaavista pelaajista

Jutun arkistokuvassa oleva Teemu Pulkkinen jäi pelaamaan jääkiekkoa Venäjälle, vaikka maa aloitti vuosi sitten karmean hyökkäyssodan Ukrainaan. KHL:stä lähti suomalaisia yksi toisen jälkeen, ja nyt Traktor Tsheljabinskin pelaaja on sarjan ainoa Suomesta.
Sport-Express kertoi eräässä jutussaan, että hyökkääjä tienaa sarjassa 16:nneksi eniten. KHL:ssä on 22 joukkuetta, ja kun jääkiekkojoukkueen muodostaa tavallisesti noin 20-25 pelaajaa, on sarjan pelaajamäärä noin puolen tuhannen paikkeilla. Täten voidaan todeta, että Pulkkinen on sarjan selkeästi yksi parhaiten palkatuista.
Eniten tienaavat Avangard Omskin Maksim Shalunov ja Lokomotiv Jarloslavlin Korban Knight. Heidän palkkansa on 90 miljoonaa ruplaa vuodessa, eli noin 1 130 000 euroa. Pulkkinen ansaitsee kaudessa 65 miljoonaa ruplaa, eli jonkin verran päälle 810 000 euroa.
NHL:ssä kausina 2013-17 pelannut suomalainen on iskenyt 61 pelissä tehot 15+12=27. Joukkue on itäisessä konferenssissa toiseksi viimeisenä, ja jatkopaikan kanssa tekee todella tiukkaa.
Pulkkinen pelasi tarunhohtoisessa 83 ottelua pistein 13+9=22. Hän edusti Detroit Red Wingsiä, Minnesota Wildia ja Arizona Coyotesia.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Philadelphia ja Columbus pelaajakaupoilla: Kallispalkkainen maalivahti vaihtaa maisemaa
- Surkea uutinen: Corey Perry polvileikkaukseen
- NHL-kausiennakko 2025-26: New York Rangers
- Buffalo-valmentaja ajoi kolarin päihtyneenä – kyydissä kolme lasta
- The Athletic: Carter Hart tekemässä NHL-sopimuksen!
- Chicago jysäytti jättidiilin!
- Kausiennakko 2025-26: Utah Mammoth
- Buffalo Sabres on kokenut kirvelevän suomalaistakaiskun
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- Chicago jysäytti jättidiilin!
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- The Athletic: Carter Hart tekemässä NHL-sopimuksen!
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Philadelphia ja Columbus pelaajakaupoilla: Kallispalkkainen maalivahti vaihtaa maisemaa