Kanada lähellä täydellistä farssia nuorten MM-jäillä – Connor Bedard pelasti jatkoerän uskomattomalla maalilla
NHL:ään ensi kesänä ykkösenä varattava kanadalainen Connor Bedard nousi taas kerran uskomattomalla tavalla valokeilaan tämän kotimaassa pelattavissa jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa.
Kanada oli Slovakiaa vastaan yllättävissä vaikeuksissa puolivälieräottelussa sen mennessä jatkoerään lukemista 3-3.
Siinä pelin paketoi tehot 2+1 tehtaillut turnauksen ylivoimainen ykkösnimi. Bedard veivasi käsittämättömän 4-3-maalin laitettuaan useamman slovakialaispelaajan nippuun.
Näet maalin painamalla tätä. Osuma oli ehkä siinä mielessä ansaittu, että pelin laukaukset kirjattiin tilastoihin 57-27.
– Maali oli melkoinen suoritus. Hän otti roolia silloin, kun tarvitsimme häntä. Bedard on uskomaton pelaaja. Jatkoerässä jää ei ollut kovin hyvä tuollaisen maalin tekemiseen, joten Bedardin liike siinä oli uskomatonta, kippari Shane Wright hehkutti Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
Bedard on tehnyt kisoissa nyt pisteet 8+13=21, joilla hän johtaa pistepörssiä kymmenen pinnan erolla ennen Yhdysvaltain Logan Cooleyta (5+6=11). Kanukin syöttöpistemäärä on siis enemmän kuin kakkosen pisteet yhteensä.
Kanadalaisesta tuli turnaushistorian toinen pelaaja, joka on kyennyt vähintään kahdeksaan maaliin ja 13 syöttöpisteeseen. Toinen on muuan Raimo Helminen vuodelta 1984 ja saldolla 11+13=24.
Lisäksi Bedardin syöttöpistemäärä on neljänneksi eniten kautta historian yhdessä turnauksessa. Edellä ovat Peter Forsberg (24), Esa Keskinen (14) ja Doug Weight (14).
Turnauksen välierissä kohtaavat Tshekki ja Ruotsi sekä USA ja Kanada. Ottelut pelataan 4.-5. tammikuuta.
LUE MYÖS:
- Toronto Maple Leafs: uusi vahvistus vapailta markkinoilta
- Chris Kreiderin uusi NHL-seura selvillä!
- Detroit Red Wingsin kaudesta synkkä ennuste – kymmenen vuoden piina jatkuu
- Elliotte Friedman: Florida Panthers teki tarjouksen Connor Hellebuyckista
- Vegas Golden Knights avasi rahahanat – Mark Stonelle jättimäinen jatkosopimus
- Sidney Crosby otti kantaa Mike Babcockin NHL-paluuseen – ”Todella hyvä”
- Toimittaja: Nashville jahtaa Carolinan mestaripuolustajaa – hintalappu hirvittää
- Detroitilta kova ratkaisu Dylan Larkinin suhteen!
- Yllätysuutinen! Edmonton-vahti lopettaa pelaajauransa vain 29-vuotiaana
- Edmontonissa raju vastareaktio – jo 24 000 ihmistä haluaa kohuhankinnan ulos: ”En voi tukea tätä joukkuetta”
- Näkökulma: NHL:ssä aukesi yllättäen ovi – Patrik Laine olisi ratkaisu
- Edmontonissa raju vastareaktio – jo 24 000 ihmistä haluaa kohuhankinnan ulos: ”En voi tukea tätä joukkuetta”
- Elliotte Friedman: Florida Panthers teki tarjouksen Connor Hellebuyckista
- Leo Carlsson: suorat sanat jättisopimuksesta – otti kantaa Chris Kreiderin lähtöön
- Carolina kiinnitti yli 400 NHL-ottelun Stanley Cup -mestarin
- 54 NHL-ottelun mies löi rahoiksi – yli 20 miljoonaa kouraan!
- Herkullinen huhu NHL:stä – Jarmo Kekäläinen maalitykin kintereillä!
- Aleksander Barkov kertoo nyt, mitä Patrik Laineelle kuuluu
- Yllätysuutinen! Edmonton-vahti lopettaa pelaajauransa vain 29-vuotiaana
- Toimittaja: Nashville jahtaa Carolinan mestaripuolustajaa – hintalappu hirvittää

