NHL-legenda Chris Prongerilta suoraa puhetta pelaajien rahankäytöstä: ”Yli 50 prosenttia kärsii talousongelmista”

NHL:n kautta aikain parhaimpiin puolustajiin lukeutuva Chris Pronger otti Twitter-tilillään painavasti kantaa huippu-urheilijoiden talousongelmiin, jotka iskevät usein vasten kasvoja nopeasti ammattilaisuran päätyttyä.
1000 ottelua kestäneellä NHL-urallaan kaiken mahdollisen voittanut, nykyään 47-vuotias Pronger on huolissaan siitä, miten holtittomasti jättipalkkoja nauttivat urheilijat rahojaan tuhlaavat.
– Itse pelasin 20 vuotta NHL:ssä. Olin yksi parhaiten palkatuista NHL-pelaajista ja monien muiden huippu-urheilijoiden ystävä. Arvioni mukaan yli 50 prosenttia ammattiurheilijoista kärsii talousongelmista lopetettuaan, Pronger aloittaa.
Tämän jälkeen Pronger listaa kolme suurinta kompastuskiveä, joihin urheilijat usein törmäävät.
– Ongelma numero yksi: urheilijoilla on tapana tuhlailla uran alkuvuosina ja uskoa, että rahavirta jatkuu ikuisesti. Kokemusta on. Olemme kuitenkin aina vain yhden loukkaantumisen päässä lopettamisesta. Aina!
– Sain itse miljoonan dollarin allekirjoituspalkkion, kun olin 18-vuotias. Se on valtava summa nuorelle aikuiselle. Sen suuruuden ymmärtäminen oli pelottavaa. Olin onnekas, että minulla oli hyviä mentoreita. Kaikki eivät olleet yhtä onnekkaita.
Pronger muistuttaa, että NHL-pelaajien 2-3 miljoonan dollarin mediaanipalkasta verot syövät 39-56 prosenttia, minkä jälkeen agentit ja henkilökohtaiset valmentajat ja avustajat nappaavat päältä omat siivunsa.
– Urheilija saattaa hyvinkin käyttää 20 000 dollaria kuukaudessa. Ja kun keskiarvoinen pituus uralle on neljä kautta, urheilijalla voi olla säästössä 2-3 miljoona euroa lopettaessaan. Mutta kun rahankäyttötottumukset ovat jo muodostuneet, ongelmia ilmaantuu muutaman vuoden sisällä uran päättymisestä, Pronger jatkaa ja muistuttaa, että esimerkiksi hulppeista taloista on ostohinnan päälle maksettava verot.
Pronger nostaa esille myös pelaajat, jotka elättävät ensimmäisen ison sopimuksensa jälkeen lapsuuden ystäviään sekä sukulaisiaan ja haluavat tarjota myös näille palan taloudellisesti riippumattomasta elämästään.
Oma lukunsa ovat lisäksi sijoitusneuvojat, jotka yrittävät nyhtää helppoa rahaa äkkirikastuneilta urheilijoilta, joilla ei ole asiantuntemusta alasta.
Voit lukea Prongerin tekstin kokonaisuudessaan alta löytyvästä upotuksesta tai täältä.
I was one of the highest earning NHL players of all time. And friends with many other pro athletes.
My guess is more than 50% of pro athletes have financial issues in retirement.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Henrik Lundqvist löysi töitä!
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Villi spekulaatio: Tähän seuraan Erik Karlsson kaupataan?
- Paljastus: Tämä pelaaja ratkaisi Patrik Laineen tulon Montrealiin
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Elliotte Friedman: Connor McDavidin jatkosopimusneuvotteluista uusi päivitys
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Jättisopimuksen solminut Blackhawks-hyökkääjä sai ison opin MM-kisoista: ”Haluan tuoda sen tänne”