Pop-tähti Justin Bieber on kiinnostunut NHL-seuran omistajuudesta, paljastaa Sportsnetin NHL-sisäpiiritoimittaja Jeff Marek.

Marekin mukaan Bieber on yksi siitä miljonäärien ryppäästä, jotka havittelevat Ottawa Senatorsin omistajuutta seuran pitkäaikaisen omistaja Eugene Melnykin menehdyttyä pitkäaikaisen sairauden murtamana aiemmin viikolla.

Maailman kuuluisimpiin pop-artisteihin lukeutuva Bieber tunnetaan vannoutuneena kotikaupunkinsa NHL-ylpeys Toronto Maple Leafsin kannattajana, minkä vuoksi Senatorsin omistajuus kuulostaakin varsin oudolta ajatukselta.

Taannoin seuralle jopa pelipaidan suunnitellut 27-vuotias Bieber on läheinen ystävä Leafsin suurimman supertähden, Auston Matthewsin kanssa. Bieberin kiinnostus Senatorsia kohtaan saikin Leafs-fanit välittömästi takajaloilleen. Miehen kun uskotaan olevan juuri se taho, joka voisi houkutella mukanaan Senatorsiin myös Matthewsin, jonka nykyinen sopimus umpeutuu kesällä 2024. Jenkkitähti pääsisi tuolloin ensimmäistä kertaa urallaan mittauttamaan arvonsa rajoittamattomana vapaana agenttina.

NHL:n komissaari Gary Bettman on jo aloittanut alustavat neuvottelut Senatorsin edesmenneen omistaja Melnykin tyttärien kanssa seuran myyntiin liittyen. Marekin mukaan ostajaehdokkaita on lukuisia. Osa potentiaalisista ehdokkaista olisi valmis siirtämään Senatorsin ilman omaa NHL-seuraa jo vuosikymmenet olleeseen Quebeciin. Tiettävästi NHL on kuitenkin pitämässä seuran Kanadan pääkaupungissa ainakin lähitulevaisuudessa.