Syytä nousta ykköskassariksi? Ville Hussolta kova piikki kollegan suuntaan, joukkuekaverit eivät säästelleet kehuissaan

St. Louis Bluesin ja Calgary Flamesin peräkkäiset tuplakohtaamiset eivät olleet veljiä keskenään. Jälkimmäinen tuhosi Bluesin aiemmin viikolla kotonaan peräti 7-1, mutta perjantaiyönä St. Louis maksoi kalavelat liki yhtä selvällä 5-1-voitolla.
Ensimmäisessä osassa maalilla aloitti Jordan Binnington, mutta hänen tilalle vaihdettiin kesken kaiken Ville Husso. Takaiskuitta selvinnyt suomalainen sai aloitusvastuun perjantaina, ja matsi taittui nuorten maailmanmestarilta upeasti.
Husso otti 28 koppia, nousi matsin kakkostähdeksi ja petrasi tammikuun voitto-tappio-rekordia entisestään. Nyt tilillä on vuoden alkuun kuusi voittoa eikä ensimmäistään tappiota starteista puhuttaessa. Piikki Binningtonin suuntaan oli kova.
Suomalaisen torjuntaprosentti on tältä ajalta 96,5 ja päästettyjen maalien keskiarvo 1,11.
– Husso on ollut meille todella iso palanen varsinkin viime aikoina. En ole nähnyt NHL:ssä parempaa veskaria lähiaikoina. Hän on ollut aivan loistava, Bluesin hyökkääjä Brandon Saad ylisti taalaliigan nettisivuilla.
– Husso oli jälleen loistava, Brayden Schenn komppasi.
Bluesin molareista Binnington nauttinut suurinta vastuuta, kun tilille on kirjattu 23 matsia. Husso on tilastossa kakkosena 14 pelatulla ottelulla. Tolppien välissä on käynyt lisäksi kolme muutakin molaria.
Puhtaasti Binningtonin ja Husson prosentteja vertaillessa suomalaisen pitäisi saada vastuuta kenties enemmän: 90,1 – 94,5.
Bluesin asetelmat keskisessä divisioonassa oivat oivat, kun joukkue keikkuu kolmannella sijalla. Takana väijyvä Minnesota Wild on neljän pisteen päässä, joskin peräti viisi ottelua vähemmän pelanneena.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Henrik Lundqvist löysi töitä!
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Villi spekulaatio: Tähän seuraan Erik Karlsson kaupataan?
- Paljastus: Tämä pelaaja ratkaisi Patrik Laineen tulon Montrealiin
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Elliotte Friedman: Connor McDavidin jatkosopimusneuvotteluista uusi päivitys
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Jättisopimuksen solminut Blackhawks-hyökkääjä sai ison opin MM-kisoista: ”Haluan tuoda sen tänne”