Nyt puhuu Kevin Lankinen – MM-kultavahti aikoo haastaa NHL-supertähden: ”Haluan olla ykkönen!”

Viime kaudella Chicago Blackhawksin ykkösvahdin paikan napannut Kevin Lankinen joutui kesällä jättimäisen haasteen eteen seuran hankittua maalilleen tuoreen Vezina-voittajan, NHL-legenda Marc-Andre Fleuryn.
Uutinen tiesi samalla sitä, että viime kaudella 37 runkosarjapeliä pelanneen MM-kultaleijonan pelillinen vastuu on alkavalla kaudella viime kautta tiukemmassa. Suomalainen ottaa uuden tilanteen kuitenkin vastaan positiivisena haasteena.
– Haluan yhä olla ykkönen. Tämä on tavoitteeni. Pidän kilpailusta. Olen taistellut läpi urani. Fleuryn kaltainen persoona on hyväksi minulle. Saan kilpailla häntä vastaan jokaisessa treenissä ja oppia häneltä, Lankinen avaa uutta tilannetta Chicago Sun-Timesin haastattelussa.
– Jos haluat olla jonakin päivänä paras, sinun on opittava parhailta ja kamppailtava parhaita vastaan. Loppupeleissä sinun on päihitettävä heidät. Näin näen asian.
– Kun kuulin hänen hankinnastaan, olin Helsingissä viettämässä kesälomaani. Näen tämän loistavana tilaisuutena. Hän (Fleury) on kaveri, jota kunnioitan suuresti. Hän on kulkenut läpi melkoisen reitin ja päässyt asemaan, jossa haluan itsekin olla jonakin päivänä. Se, että saan mahdollisuuden tutustua häneen, oppia häneltä ja kilpailla häntä vastaan, on mahtavaa, Lankinen näkee.
Suomalainen torjui viime kauden 37 runkosarjapelissä torjuntaprosentilla 90,9 ja päästetyjen maalien keskiarvolla 3,01. Fleuryn vastaavat lukemat 36 pelissä olivat 92,8 ja 1,98.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars pestasi uuden päävalmentajan
- Yllätyskauppa – Viktor Arvidsson vaihtaa NHL-seuraa!
- Logan Stankoven solmi kahdeksan vuoden jatkosopimuksen Carolinan kanssa
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- Vancouver rysäytti kaksi jättisopimusta: Thatcher Demkolle hurja vuosipalkka
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Mitch Marnerin tilanteessa uusi dramaattinen käänne
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Karmea yllätyspaljastus: NHL-supertähden ura voi olla ohi
- Ville Husson ensi kauden NHL-seura selvisi – miljoonadiili!
- Vegas ja Nashville jysäyttivät kolmen pelaajan jättikaupan!
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä
- Nämä suomalaiset varattiin NHL-draftissa