Jesperi Kotkaniemeä odottaa ensi kaudella iso rooli Montreal Canadiensin hyökkäyksessä, paljastaa seuran GM Marc Bergevin.

Seurapomo pallottelee tällä hetkellä pitkäaikaisen kärkisentterinsä Phillip Danaultin jatkosopimuksen kanssa. Mikäli seuraa vuodesta 2016 edustanut 28-vuotias päästetään vapaille markkinoille, uskoo Bergevin kanadalaisen saappaiden täyttäjän löytyvän oman seuran sisältä.

– Jos menetämme Philin, KK (Kotkaniemi) ottaa uuden stepin, joka voi auttaa tilanteeseen. Myös Jake Evans on osoittanut isosti kykynsä, Bergevin raottaa suunnitelmiaan Canadiensin sisäpiiritoimittaja Eric Engelsille.

21-vuotiaalla Kotkaniemellä on nuoresta iästään huolimatta vyöllään jo kolme NHL-kautta. Entinen kolmosvaraus on tällä hetkellä ilman sopimusta miehen tulokaspahvin umpeuduttua tähän kauteen.

Porilaissentteri merkkautti päättyneen kauden 56 runkosarjapelissä tehot 5+20=25. Pudotuspeleissä Kotkaniemi urakoi 19 ottelua tehoin 5+3=8.