Minnesota-GM:ltä tivattiin Kaapo Kähkösen mahdollisuuksista pelata pudotuspeleissä – näin kuului vastaus

AHL:n päättyneen kauden parhaaksi maalivahdiksi valittu Kaapo Kähkönen pääsi NHL:n runkosarjassa pelaamaan myös uransa avauskamppailut taalaliigassa.
23-vuotias suomalainen pelasi viidessä Wildin runkosarjapelissä torjuen otteluista joukkueelleen kolme voittoa.
Wild kohtaa NHL:n tulevien pudotuspelien avauskierroksella Vancouver Canucksin ja aiemmin kesällä joukkueen päävalmentaja Dean Evason totesi, ettei seurajohto ole millään lailla poissulkenut mahdollisuutta peluuttaa Kähköstä myös tulevassa playoff-sarjassa.
Runkosarjassa joukkueen vakiomaalivahtitandemi oli Devan Dubnyk–Alex Stalock, mutta Evasonin mukaan kaikilla harjoitusleirin maalivahdeilla on yhtäläinen mahdollisuus napata paikka tolppien välistä aloittavana veskarina.
The Athletic-lehden haastattelema Wild-GM Bill Guerin on valmentajan kanssa täysin samoilla linjoilla.
– Paras maalivahti aloittaa. Meillä ei ole paljoakaan aikaa työstää asiaa. Pelit tulevat pian vastaan ja jos emme ole hyvin valmistautuneita, niin ennen kuin tajuammekaan kaikki on ohi. Peluutamme siis parhaita pelaajiamme, niitä jotka antavat meille mahdollsuuden voittaa.
Guerin ei hyväksy esiin noussutta spekulointia siitä, että haluaisi kenties nähdä Kähkösen maalilla voidakseen tehdä arvioita olisiko tästä aloittavaksi maalivahdiksi seuraavalla kaudella.
– Nyt ei ole oikea hetki sille (arvioida Kähköstä). Pelaamme voittaaksemme. Tiedän kyllä kuinka hyvä Kaapo on, hänellä on takanaan hieno vuosi, Guerin painottaa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat