New York Rangersin hyllyttämä huippulupaus avautuu pahoista ongelmistaan – ”Aloin ottaa silloin tällöin unilääkkeitä”

New York Rangers hyllytti ennen joulua hyökkääjä Lias Anderssonin kaikesta toiminnastaan.
Ruotsalaislupauksen palkanmaksu keskeytettiin hänen poistuttuaan omalla päätöksellään farmiseura Hartford Wolf Packin vahvuudesta.
Andersson palasi lopulta kotimaahansa ja Rangers lainasi hänet tammikuussa loppukaudeksi SHL:n HV71:een, jossa hyökkääjä pelasi 15 ottelua tehoin 7+5=12.
Nyt Andersson paljastaa, ettei voinut rapakon takana henkisesti hyvin ja avaa tarkempia yksityiskohtia siitä, miten ongelmat alkoivat kasaantua.
– Istuin kaikki yöt pelaamassa videopelejä ja odotin vain, että ruotsalaiset heräisivät mennäkseen töihin, jolloin voisin soittaa ja puhua vähän paskaa. Ne olivat huonoja tapoja, Andersson toteaa Aftonbladetin mukaan Göteborgs-Postenin haastattelussa.
Andersson kertoo kärsineensä myös huonosta itsetunnosta.
Pahat elintavat johtivat lopulta uniongelmiin.
– Oli vaikeaa saada nukuttua ja aloin ottaa silloin tällöin unilääkkeitä. Valvoin myöhään, pelasin videopelejä. Se olisi voinut johtaa pahempiin seurauksiin, jos olisin antanut sen jatkua, Andersson muistelee.
Huippulupauksen tulevaisuus on täysin hämärän peitossa. Ura voi jatkua HV71:ssä, tai sitten Pohjois-Amerikassa. Anderssonin tulokassopimus Rangersin kanssa kattaa vielä tulevan sesongin.
– Minulla ei ole aavistustakaan mitä tapahtuu, ei mitään hiton aavistustakaan. Minä vain harjoittelen ja katsotaan sitten mitä tapahtuu. Olen kaikelle avoin. Haluaisin vain pitää hauskaa, haluaisin pelata jääkiekkoa, Andersson toteaa.
Rangersin kesän 2017 NHL-draftin ykköskierroksella varaama Andersson on pelannut taalaliigassa toistaiseksi 66 ottelua odotuksiin nähden todella vaatimattomin tehoin 3+6=9.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Henrik Lundqvist löysi töitä!
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Villi spekulaatio: Tähän seuraan Erik Karlsson kaupataan?
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Paljastus: Tämä pelaaja ratkaisi Patrik Laineen tulon Montrealiin
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Elliotte Friedman: Connor McDavidin jatkosopimusneuvotteluista uusi päivitys
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!