Suomelle NHL-apuja MM-kisoihin? Nuoret Leijonat odottaa huippunimiä: ”Eihän tällaista tilannetta ole ollut ikinä”
Kuva: Getty Images
Nuorten Leijonat odottaa NHL:stä jopa melkoista jättipottia tuleviin MM-kisoihin.
Taalajäillä on pelannut tänä syksynä peräti kuusi alle 20-vuotiaista suomalaista. Heistä Kristian Vesalainen pelaa lainapestillä tällä hetkellä Jokereissa – Eeli Tolvanen, Henri Jokiharju, Miro Heiskanen, Urho Vaakanainen ja Jesperi Kotkaniemi vääntävät puolestaan NHL-seurojensa matkassa.
Vielä on mahdotonta sanoa, ketkä nimistä voisivat osallistua tuleviin MM-kisoihin. Nuorten Leijonien päävalmentaja Jussi Ahokas kommentoi tilannetta optimistisesti Helsingissä – koko kuusikon tilanne on enemmän tai vähemmän auki.
– Olin viikon Pohjois-Amerikassa. Me ilmoitamme, kun on asiaa tämän suhteen. NHL-pelaajat ovat seuroissaan sopimuksen alla, sen takia siitä puhuminen tässä vaiheessa vielä mahdotonta, Ahokas summaa.
Ahokas on nimennyt ensimmäisen MM-leiriryhmän, joka pullistelee Liigasta tuttuja NHL-lupauksia. Lopullinen joukkue nimetään vasta jouluaaton alla – siihen asti tilanne voi elää vielä paljonkin.
– Odotetaan rauhassa. Tilanteet muuttuvat päivittäin. Turha spekuloida, kun kisojen alkuun on kolme viikkoa. Kaikki on vielä auki, mutta keskusteluita on käyty, Ahokas kiteyttää.
Kokonaisuutena valmentaja on tyytyväinen suomalaisten tilanteeseen Pohjois-Amerikassa. Mennyt syksy on poikkeuksellisen upea NHL-jäillä.
– Kyllä me jotain tehdään suomalaisessa kiekossa oikein – eihän tällaista tilannetta ole ollut ikinä! Kuusi alle 20-vuotiasta pelaajaa on pelannut jo tällä kaudella NHL-pelejä. Hienoa nähdä, kuinka nuoret pelaajat menevät eteenpäin ja suomalainen kiekko kehittyy, Ahokas tunnelmoi.
LUE MYÖS: Huh, mikä nimilista! Tulevat NHL-tähdet Suomen MM-leirityksen kirkkaimpina tähtinä
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jarmo Kekäläinen iski – NHL:ssä 18 miljoonan dollarin ratkaisu!
- Koko NHL ihmetteli tätä varausta – kolme vuotta myöhemmin kritiikki näyttää osuneen oikeaan
- Jaromir Jagr huomasi Aleksander Barkovissa jotain poikkeuksellista – ”Tiesin heti”
- Montreal kiinnostui NHL-maalitykistä – tästä syystä neuvottelut ajautuivat umpikujaan
- Nyt tipahti hurja NHL-väite – Patrik Laine supertähden ketjuun?
- Rasmus Ristolainen: nyt liikkuu iso huhu!
- Yllättävä NHL-seura nousi kisaan – haluaa Jason Robertsonin!
- Suomalaisjätti: NHL-sopimus kouraan!
- The Athletic: Jarmo Kekäläisen Buffalolle tarjolla NHL:n jättinimi
- Iso käänne: Dylan Larkin hyväksyi siirron NHL:n suomalaisseuraan!