NHL-ura paketissa? Kari Lehtoselle sataa murskakritiikkiä – NHL-toimittaja: ”Hän romahti maaliskuussa”

Kari Lehtonen. Mikä lie 34-vuotiaan konkarivahdin kohtalo?
”Kärppä” on edelleen rajoittamaton vapaa agentti (UFA), mutta ilmeisesti kiinnostus helsinkiläistä kohtaan on karissut minimiin. Ymmärtäähän sen. Lähes kaikki NHL-joukkueet ovat jo kiinnittäneet maalivahtitandeminsa tulevaa kautta varten. Ottajat ovat yksinkertaisesti vähissä.
Monet asiantuntijat pitävät Lehtosta edelleen parhaista markkinoilla olevista maalivahdeista, mutta kaikki eivät ole kuitenkaan samaa mieltä.
– Lehtonen saattaa tilastojensa puolesta näyttää parhaalta vaihtoehdolta, mutta hän ei ole. Ensinnäkin, hänen alivoimaprosenttinsa oli karmea, joka saattaa johtua joko hänestä itsestään tai hänen edessään pelanneesta puolustuksesta. Toiseksi, hän romahti maaliskuussa, kun Dallas (Stars) nojautui häneen. Hänen saldonsa oli 3-8-2, ja hän päästi keskimäärin yhden ylivoimamaalin jokaisessa ottelussa, The Athletic -lehden NHL-toimittaja Jonathan Willis tykitti viime viikkoisessa julkaisussaan.
Lehtonen sai maaliskuussa loistavan näyttöpaikan sen jälkeen, kun Dallasin ykkösvahti Ben Bishop loukkaantui. Starsilla oli vielä mahdollisuus kivuta pudotuspeleihin, mutta loppukauden rämpiminen murskasi lopulta joukkueen unelman. Moni osoitti syyttävällä sormella Lehtosta, vaikka todellisuudessa Dallas sähläsi joukkueena mahdollisuutensa.
Kuka on Willisin mielestä sitten paras vaihtoehto vapailta markkinoilta?
– Steve Mason. Hänen starttinsa Winnipegissä (Jets) oli kivinen, eikä hän saanut ikinä mahdollisuutta voittaa ykkösvahdin titteliä takaisin mahtavalta Connor Hellebuyckilta. Mason kärsi useista loukkaantumisista, jotka romuttivat hänen kautensa. Hän on hyvä vaihtoehto, mutta hänen terveytensä on suurin kysymysmerkki.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat