Historiallinen hetki! NJ Devilsin Ben Lovejoy lahjoittaa aivonsa tieteelle – ”Jääkiekko kohdellut todella hyvin”

New Jersey Devilsin puolustaja Ben Lovejoy on historian ensimmäinen pelaaja, joka on luvannut lahjoittaa aivonsa tieteelle pelaajien aivoperäisten sairauksien tutkimista varten.
Aivotärähdykset, ja niistä pahimmassa tapauksessa seuraavat muut aivoperäiset sairaudet, kuten todella vakava CTE, ovat viime vuosien aikana nousseet isosti ihmisten huulille urheilumaailmassa.
Useat päähän kohdistuneet iskut nimittäin saattavat johtaa vakaviin ongelmiin myöhemmässä vaiheessa elämää.
33-vuotias Lovejoy onkin ottanut jättimäisen askeleen edistääkseen tieteellistä tutkimusta aiheeseen liittyen: hän on luvannut lahjoittaa aivonsa bostonilaiselle ryhmälle (Concussion Legacy Foundation), joka tutkii juuri aivotärähdyksiä.
– Jääkiekko on kohdellut minua todella hyvin. Se on tuonut minulle jättimäisen määrän ystäviä, mahdollistanut matkustamisen ympäri maata ja maailmaa, ja antanut minulle työn, josta maksetaan todella hyvin, Lovejoy avaa päätöksensä taustoja TSN:lle.
– Elämäni on pyörinyt yksinomaan jääkiekon ympärillä ja haluan lahjoittaa aivoni tehdäkseni tästä pelistä turvallisempaa.
Kokenut Devils-puolustaja, jolla on vyöllään 432 NHL:n runkosarjaottelua, ei ole itse joutunut kokemaan urallaan aivotärähdystä, mutta hän uskoo siitä huolimatta, että hänen lahjoituksestaan tulee olemaan hyötyä.
– Uskon vakaasti tieteeseen.
– Minua on hemmoteltu sillä, että olen saanut tehdä tätä niin pitkään. Minulla on ollut joukkuekavereina supertähtiä ja pienempien liigojen pelaajia, joilla on ollut vaikeuksia aivotärähdysten kanssa. Ne ovat vieneet heiltä aikaa ja jopa päättäneet uria.
[readmore from=”suomalaiset”]
Bostonilaisjärjestössä, joka tulee aikanaan saamaan Lovejoyn aivot tutkimuskäyttöön, uutinen otettiin todella positiivisin mielin vastaan.
– Ammattilaisurheilijat voivat luoda paremman tulevaisuuden itselleen, joukkuekavereilleen ja lapsilleen lahjoittamalla aivot tai keräämällä varoja tieteelle, yksi järjestön perustaja, ja toimitusjohtaja, Chris Nowinski peräänkuulutti.
Nowinskin mukaan aivolahjoitukset ovat korvaamattomia, mitä tulee neurologisten sairauksien ehkäisemiseen ja hoitoon.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kanadan MM-hopeavahti lähtee NHL:stä – siirtyy KHL:ään
- Suomalaishyökkääjä rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä
- NHL-maalitykki vapaille markkinoille
- Jonathan Toews palaa NHL:ään – pöydällä kaksi seuravaihtoehtoa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä