Montreal Canadiens on ollut umpisurkea – päävalmentajalta rohkaiseva viesti seuran faneille

Montreal Canadiens kohtasi viime yön ottelussaan verivihollisensa, Toronto Maple Leafsin, jolle se hävisi lukemin 4-2.
Kuvio on tullut Canadiensille meneillään olevan harjoituskauden aikana jo turhan tutuksi, sillä se on hävinnyt syksyn kuudesta treenimatsistaan jokaisen. Maalierokin on hurja; 9-25. Se on siis tehnyt ottelua kohden 1,5 maalia ja päästänyt 4,16 osumaa omaan rysäänsä.
Joidenkin papereissa tämä on alkanut soittamaan hälytyskelloja, sillä vaikka kyseessä onkin vasta harjoituskausi, näkee osa ihmisistä tämän todella huolestuttavana merkkinä.
[readmore from=”suomalaiset”]
Seurassa ollaan kuitenkin vankasti sitä mieltä, että asioita on katsottava laajemmalla perspektiivillä, ja harjoituskaudella on myös sukellettava tulosten taakse. Siitä ei kuitenkaan käy kiistäminen, etteikö jatkuva häviäminen olisi vaikuttanut mielialaan.
– On olemassa turhautumista, koska emme ole voittaneet, mutta pitää muistaa, että tässä on kyse isommasta kuvasta. Se ydinryhmä, johon tulemme myös luottamaan, on ollut melko hyvä. Olemme tietenkin hyvin pettyneitä häviämiseen, vaikka se ei vielä merkkaa mitään, päävalmentaja Claude Julien kertoi Toronto Sunille.
Canadiens aloittaa varsinaisen kautensa 5. lokakuuta, kun se matkustaa kauden avausottelussaan Buffalo Sabresin vieraaksi. Canadiens eteni viime keväänä vuoden tauon jälkeen takaisin pudotuspeleihin, mutta se hävisi jo ensimmäisellä kierroksella New York Rangersille otteluvoitoin 4-2.
NHL:N KAIKKI PELAAJASIIRROT: ..yhdestä ja samasta paikasta.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Hurricanesilta tajuton temppu NHL:ssä – yhdellä kerralla syntyi seura- ja sarjahistoriaa
- Voi surkeus! Gabriel Landeskogin tilasta uutta tietoa – Colorado-kippari vielä pitkään sivussa
- Paha takaisku! Jarmo Kekäläisen suunnitelmat NHL:n siirtorajalle kertaheitolla uusiksi
- Nyt olisi maalintekovoimaa tarjolla: Vancouver Canucks heivasi AHL-supertähden siirtolistalle
- Raju siirtokaruselli edessä! NHL-toimittaja: Nämä Vancouver-pelurit kaupataan – ”Tätä en olisi uskonut sanovani”
- Yllätysuutinen: Aleksander Barkov suuntaa All Star -tapahtumaan – Auston Matthewsista tipahti karu uutinen
- Lähde: Montreal Canadiens sai potentiaalisen tarjouksen tähtihyökkääjästään – vastasi ”ei kiitos”
- Mikko Rantasen kaksi maalia kohensi tykin asemia kovassa tilastossa
- Tiesitkö? Huimia pisteitä latonut Antti Suomela voi pystyä 25 vuotta vanhaan temppuun
- Mikko Rantanen nousi NHL:n maalipörssissä kohisten – Coloradolta todella nolo sulaminen: ”Pitää katsoa peiliin”
- NHL-toimittaja: Jesse Puljujärven nimi liitettiin mielenkiintoiseen vaihtokauppaan!
- Evander Kane joutuu sivuun NHL-kaukaloista – suuntaa oikeuteen
- NHL:ssä neljän pelaajan vaihtokauppa! Colorado ja San Jose vaihtoivat pelaajia
- Dallas hakee viimeistä palasta mestaruusjoukkueeseen? Lähde: Tämä pelaaja kaupan
- NHL-tähti takoo pisteitä ennätystahdilla – tilastoissa yksi kummajainen: ”Miten ihmeessä?”
- TSN: 7,5 miljoonan dollarin NHL-kapteeni on virallisesti kaupan!
- Juuso Pärssinen nousee tulokkaiden pörssissä kohisten – iski 20 pinnan rajan rikki harvinaisella tavalla
- Yllätysuutinen: Aleksander Barkov suuntaa All Star -tapahtumaan – Auston Matthewsista tipahti karu uutinen
- IS: NHL-supertähti leikattiin Suomessa – kausi paketissa!
- Lähde: Niko Mikkola myynnissä – ainakin yksi seura tarttui jo puhelimeen