Päävalmentajalle ja GM:lle jatkopahvit, Patrik Laineella kuumat paikat – ”Seuraavana vaiheena huudan heille”

Winnipeg Jets on TSN:n toimittajana työskentelevän Darren Dregerin mukaan tehnyt jatkosopimukset sekä päävalmentaja Paul Mauricelle että GM Kevin Cheveldayoffille.
Heidän molempien sopimukset olivat katkolla tulevan kauden jälkeen, mutta Dregerin mukaan kaksikko allekirjoitti kanadalaisseuran kanssa monivuotiset jatkosopimukset.
Etenkin päävalmentaja Mauricen jatkoa voidaan pitää loistavana asiana Laineen kehityksen kannalta. Hän on nimittäin antanut niin keppiä, kuin porkkanaa kouliessaan superlupauksestaan maailmantähteä ja jälki on ollut erinomaista.
Ennen kaikkea Maurice on antanut Laineelle vapauksia pelaajana – mahdollisuuden oppia virheiden ja onnistumisten kautta, vaikka hän onkin saanut ajoittain kritiikkiä peluutusvalinnoistaan. Ne ovat olleet kuitenkin kaikki osa isompaa kuvaa.
– Olen alivalmentanut tätä nuorukaista. Me emme ole juurikaan keskustelleet hänen kiekollisesta pelaamisesta, mikä pitää sisällään esimerkiksi kiekonmenetykset. He kuitenkin oppivat paljon enemmän kokemuksiensa kautta kuin siitä, että minä kertoisin heille asiat. Antaa siis pelin opettaa häntä, Maurice paalutti marraskuussa Winnipeg Sunin haastattelussa.
”Pääsevät alkuun kuin koira veräjästä”
Ensi kaudella Laine ei tule kuitenkaan enää pääsemään yhtä helpolla, sillä jo viime kauden aikana Maurice paljasti seuransa verkkosivuilla olevansa huomattavasti ankarampi toisen vuoden pelaajille kuin tulokkaille.
– Olen sanonut heille, että seuraava vaihe heidän urallaan tulee olemaan se, kun huudan heille kiekonmenetyksestä ja sen jälkeen he menevät jäälle yrittäen tehdä oikeat ratkaisut. En huuda heille kuitenkaan vielä, koska en halua heidän menettävän itseluottamustaan. Haluan heidän luistelevan kaukaloon, kehittyvän pelaajina ja tekevän sitä kautta parempia ratkaisuja.
Viime kaudella tähän joutui totutella toista vuottaan Mauricen alaisuudessa pelannut tähtisentteri Mark Scheifele.
– Tein niin myös Scheifelen kohdalla, mutta nykyisin huudan hänelle jopa aivan liikaa. En kuitenkaan tehnyt niin ensimmäisenä vuotena, enkä vielä oikein toisenakaan, mutta toisen vuoden lopulla aloin olemaan jo kovempi häntä kohtaan, koska hän pystyi käsittelemään sen.
– Olin hänen kimpussaan koko ajan, mitä tuli kahteen ensimmäiseen kuukauteen. Se on osa sitä kehitysvaihetta. He pääsevät alkuun hieman kuin koira veräjästä, koska yritän tehdä heistä parempia, mutta haluan heidän olevan liekeissä.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman