Tähtipelaaja on tähtipelaaja, vaikka voissa paistaisi – Rangers-tähti loisti futisottelussa (VIDEO)

Etenkin pohjoismaalaisilla NHL-tähdillä on ollut tapana ottaa jalkapallo osaksi kesätreenaamistaan, kun he palaavat kesäloman viettoon kotimaahansa.
Ehkä kaikkein paras esimerkki tästä oli Kari Eloranta, joka 1980-luvulla loisti Calgary Flamesin alakerrassa talvisin ja kesäisin hän pelasi Suomessa jalkapalloa pääsarjatasolla.
Myöskään Flamesin suunnalta ei tullut vastustusta Elorannan ”kesäharrastukseen”, vaan häntä jopa suositeltiin pelaamaan ja siten pitämään itsensä myös läpi offseasonin vahvassa fyysisessä kunnossa.
Nykypäivänä vastaava tuskin olisi mahdollista, sillä NHL on kasvanut valtavaksi bisnekseksi, eikä pelaajien kanssa haluta ottaa minkäänlaisia ylimääräisiä riskejä.
Se ei kuitenkaan poista mahdollisuutta lähteä pelaamaan hyvän asian puolesta ja New York Rangersin norjalaistähti Mats Zuccarello teki juuri näin.
Zuccarello nimittäin pelasi kotimaassaan julkkisten hyväntekeväisyysottelun ja oli suorastaan pitelemätön: kun hänen joukkueensa siirtyi 3-0-johtoasemaan, oli hän viimeistellyt itse yhden ja syöttänyt kaksi maalia.
Lopputuloksesta meillä ei ole tietoa, mutta sillä ei tässä kohtaa olekaan merkitystä, sillä olemme uutisoimassa Zuccarellon suorituksista jalkapallon puolella – emme itse tapahtumasta tai kyseisestä lajista.
Zuccarello on jälleen yksi oiva osoitus urheilumaailman osalta siitä, että huippulahjakkuus rajoittuu harvoin vain johonkin tiettyyn lajiin. Hänen kohdallaan onkin nostettava hattua siitä, että hän valitsi jalkapallon valtaamassa Norjassa helpomman reitin sijaan sen vaikeamman, eli jääkiekon.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Winnipeg teki kiinnityksen hyökkäykseensä – vältti yhden välimieskäsittelyn
- NHL:n kärkivaraus jatkaa pitkällä sopimuksella Euroopassa
- Ilveksen tähtipelaaja: NHL-seura kutsuu!
- Pittsburgh ja Vancouver jysäyttivät vaihtokaupan!
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hirmuhankinta NHL:stä
- Lehtitieto: NHL-diili purkissa – megalupaus tekemässä kovan ratkaisun!
- Venäläishyökkääjä lähtee NHL:stä – palaa KHL:ään
- Onko tässä Leijonien olympiajoukkue? Yksi asia pistää silmään
- Yllätysvalinta! Jeff Skinner löysi uuden NHL-seuran
- Carolina teki tuplakiinnityksen – Kärpistä tuttu hyökkääjä sai NHL-diilin
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hirmuhankinta NHL:stä
- Lehtitieto: NHL-diili purkissa – megalupaus tekemässä kovan ratkaisun!
- Onko tässä Leijonien olympiajoukkue? Yksi asia pistää silmään
- Venäläishyökkääjä lähtee NHL:stä – palaa KHL:ään
- Pittsburgh ja Vancouver jysäyttivät vaihtokaupan!
- Ilveksen tähtipelaaja: NHL-seura kutsuu!
- NHL:n kärkivaraus jatkaa pitkällä sopimuksella Euroopassa