Vajaa pari viikkoa sitten Pohjois-Amerikasta kantautui huhuja, joiden mukaan Arizona Coyotesin pelaajalegenda Teppo Numminen olisi siirtymässä seuran penkin taakse.

Huhut Nummisen liittymisestä mukaan Coyotesin uuteen valmennustiimiin, jota johtaa päävalmentajaksi tänä kesänä nimetty Rick Tocchet, saivat alkunsa seuran virallisten verkkosivujen toimittajan Jerry Brownin twiitistä.

Brown spekuloi asialla ja sanoi, ettei olisi laisinkaan yllättynyt, mikäli vuosina 2011-14 samassa roolissa Buffalo Sabres -organisaatiossa operoinut suomalainen olisi yksi Tocchetin valmennustiimiin nimettävistä henkilöistä.

Arizona Sportsin Craig Morgan kuitenkin viittaa kintaalla huhuille ja toteaa, ettei Numminen ole – huhuista huolimatta – yksi kandidaateista.

49-vuotias Numminen viiletti pelaajana kaudet 1988-2003 Winnipeg Jetsin ja Phoenix Coyotesin NHL-miehistöissä, siis käytännössä ottaen saman seuran, ja viimeiset kaksi kautta hän toimi Coyotesin kapteenina.

Kokonaisuudessaan suomalaiselle puolustajalegendalle kirjattiin NHL:ssä upeat 1 372 runkosarjaottelua, joissa hän teki tehot 117+520=637. Pudotuspeleissä hänet nähtiin 82 kertaa, pistein 9+14=23.

Jetsin/Coyotesin lisäksi hän edusti NHL:ssä Dallas Starsia sekä viimeiseksi seurakseen jäänyttä Buffalo Sabresia. Hän päätti pelaajauransa kauteen 2008-09, palattuaan edeltävän kauden viimeisessä runkosarjaottelussa takaisin kokoonpanoon avosydänleikkauksen jälkeen.

Vuonna 2010 Coyotes päätti jäädyttää Nummisen pelinumeron #27.

Numminen on ollut viimeksi valmennustehtävissä viime syksynä, kun hän oli osana Lauri Marjamäen valmennusjohtoa jääkiekon World Cup -turnauksessa. Sitä ennen hän piti kaksi sapattivuotta.

NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.