”Freddy Hockey” yllätti Stanley Cup -finaaleissa kaikki – sai pilkkahintaisen jatkosopimuksen

Frederick Gaudreaun nimi nousi ihmisten tietoisuuteen viimeistään Stanley Cup -finaaleissa, Ryan Johansenin loukkaantumisen myötä.
Kun Gaudreau, joka ei ole mitään sukua Calgary Flamesin Johnny Gaudreaulle, veti Läntisen konferenssin finaalisarjassa ylleen Nashville Predatorsin paidan, oli kyseessä vasta kymmenes kerta hänen NHL-urallaan, kun hän pääsi tekemään niin.
24-vuotias hyökkääjä oli nimittäin ennen viidettä Läntisen konferenssin finaaliottelua pelannut NHL:ssä vain yhdeksän ottelua ja nekin kaikki runkosarjassa. Paikka Predatorsin kokoonpanoon aukesi Johansenin loukkaantumisen myötä.
Vielä Ducks-sarjassa hän ei yltänyt tehopisteille, mutta Stanley Cup -finaaleissa hän ihastutti ennakkoluulottomalla pelillään ja hän tekikin kuuteen finaaliotteluun peräti kolme täysosumaa.
Nyt hänen ”urotekonsa” palkittiin jatkosopimuksella, sillä hän tarttui Predatorsin tarjoamaan kolmivuotiseen pahviin. Koska Gaudreau ei ole vielä todistanut itseään NHL-tasolla, huimista finaaliesiintymisistään huolimatta, hänen sopimuksensa kaksi ensimmäistä vuotta ovat kaksisuuntaisia.
Sopimusta voikin kutsua tennesseeläisseuran näkövinkkelistä melkoiseksi ryöstöksi, sillä mikäli Gaudreau pelaa NHL:n puolella, on hänen palkkansa kautta kohden ainoastaan 666 667 dollaria. AHL:ssä hän puolestaan viilettää 70 000 dollarin kausipalkalla.
Gaudreau, jota ei olla koskaan varattu NHL:ään, on nyt pelannut kolme kautta tennesseeläisorganisaatiossa. Niiden aikana hän on merkkauttanut tililleen 184 AHL:n runkosarjaottelua, joissa hän on tehnyt pisteet 44+57=101. NHL:ssä hänellä on runkosarjan osalta maalitili edelleen avaamatta, sillä päättyneen kauden yhdeksän pelattua ottelua tuottivat tehot 0+1.
Nuori kanadalaishyökkääjä ansaitsi finaalisarjan aikana lempinimen ”Freddy Hockey”, joka mukailee Johnny Gaudreaun lanseeraamaa tuotemerkkiä ”Johnny Hockey”.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tampa Baylle paha takaisku: Maalitykki leikkaukseen – sivussa alkukauden
- Kausiennakko 2025-26: Columbus Blue Jackets
- Yli 400 ottelun NHL-taituri löysi uuden joukkueen!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä