NY Islanders ja suomalainen maalivahtilupaus jatkosopimukseen – joko NHL-portit aukeavat?
Kuva: Getty Images
New York Islanders ilmoitti perjantaina solmineensa suomalaismaalivahti Christopher Gibsonin kanssa yksivuotisen ja kaksisuuntaisen sopimuksen, jonka arvo on 650 000 dollaria NHL:n ja 70 000 dollaria AHL:n puolella.
24-vuotias Espoon Bluesin kasvatti teki NHL-debyyttinsä Islanders-paidassa kaudella 2015-16, jolloin hän vahti joukkueen maalia neljässä ottelussa. Ensimmäisen voittoon päättyneen ottelun Gibson pelasi huhtikuussa 2016 Washington Capitalsia vastaan. Tuolla voitolla Islanders varmisti pääsyn pudotuspeleihin.
Viime kausi oli loukkaantumisten siivittämä. Karkkilasta lähtöisin oleva veräjänvartija aloitti vain kuudessa ottelussa AHL-seura Bridgeport Sound Tigersin paidassa. Jokainen ottelu päättyi voittoon Gibsonin torjuessa kiekkoja 91.2% tarkkuudella.
Islanders hankki Gibsonin syksyllä 2015 Toronto Maple Leafsista vaihdossa Michael Grabneriin. Gibson on alunperin Los Angeles Kingsin toisen kierroksen varaus vuodelta 2011.
Ennen ammattilaisuraa 186-senttinen ja 85-kiloinen maalivahti pelasi neljä kautta Chicoutimi Sagueneensin paidassa QMJHL:ssä vuosina 2009-13. Kaudella 2010-11 hänet valittiin All-Star-joukkueeseen Gibsonin torjuntaprosentin (92.0) ollessa koko liigan paras.
Koska kyseessä on kaksisuuntainen sopimus ja Islandersilla on kaksi yksisuuntaisella sopimuksella pelaavaa maalivahtia (Thomas Greiss ja Jaroslav Halak), on karkkilalaisen suuntana näillä näkymin AHL ja Bridgeport Sound Tigers.
On kuitenkin mahdollista, että jo viime kaudella farmiin tiputettu Halak ei tule tälläkään kaudella pärjäämään ylhäällä ja tällöin olisi Gibsonin mahdollisuus loistaa.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toronto Maple Leafs: valmentajapotkut
- Mikael Granlund huimassa vireessä – maaliputki sai jatkoa
- Seattle Kraken: surkea uutinen
- Carolina Hurricanesille karuja uutisia – tähtikaksikko pitkään sivussa
- Eläkkeeltä palannut yli tuhannen NHL-ottelun veteraani loukkaantui heti – sivussa pitkään
- New Jersey Devils kaupittelee Dougie Hamiltonia – torppasi treidit kahteen NHL-seuraan
- The Athletic: Ryan O’Reillyn siirtokuvioista uutta tietoa
- Sidney Crosby ohitti Mario Lemieux’n – ”Minulle hän on yhä ykkönen”
- Edmontonille tipahti karu uutinen!
- NY Rangersille ja Chicagolle surkeita uutisia: tähtihyökkääjät pitkään sivussa
- Väite: Minnesota valmistelee toista jättihankintaa – tarjous maalitykistä pöydällä!
- Kova ratkaisu: Jarmo Kekäläinen jakoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- Lähde: Jarmo Kekäläiseltä nimekäs kiinnitys – kulisseissa käy kova kuhina
- New Jersey Devils: jättiuutinen
- The Athletic: Ryan O’Reillyn siirtokuvioista uutta tietoa
- New Jersey Devils kaupittelee Dougie Hamiltonia – torppasi treidit kahteen NHL-seuraan
- NY Rangersille ja Chicagolle surkeita uutisia: tähtihyökkääjät pitkään sivussa
- Edmontonille tipahti karu uutinen!
- Sopimaton vitsi päätyi NHL-lähetykseen – Philadelphia Flyers antoi pelikieltoa
- TV:ssä tänään: NHL:n idän kärkipeli ilmaiskanavalla