Steve Yzerman kiinnitti puolustajalupauksensa – koska on isojen kalojen vuoro?
Kuva: Getty Images
Tampa Bay Lightning tiedotti maanantaina allekirjoittaneensa yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Slater Koekkoekin kanssa.
Floridalaisseuran osalta vapaat pelaajamarkkinat alkavat olla paketissa ja salamapaitojen merkittävimmät kiinnitykset olivat nelinkertainen Stanley Cup -voittaja Chris Kunitz sekä New York Rangersista ulos ostettu konkaripuolustaja Dan Girardi.
Lisäksi, jo aiemmin kesän aikana, Yzerman läikytti vettä, kun hän kauppasi Jonathan Drouinin Montreal Canadiensiin ja sai vastineena huippulupaavan puolustajan Mikhail Sergachevin.
Lupaavista puolustajista puheenollen, Lightning käynnisti tänään nuorten pelaajiensa kiinnityksen.
Yzerman nimittäin iski 23-vuotiaan Koekkoekin, joka on seuran ykköskierroksen varaus (#10) vuodelta 2012, yksivuotisen ja 800 000 dollarin arvoisen yksisuuntaisen sopimuksen. Koekkoek pelasi vielä valtaosan viime kaudesta AHL:ssä, mutta NHL-otteluitakin kertyi 29 kappaletta, tehoin 0+4.
Seuraavana onkin sitten vuorossa Jake Dotchinin vuoro ja häntä pidetään seurassa vielä Koekkoekiakin suurempana lupauksena. 23-vuotias isokokoinen kanadalainen esiintyi päättyneellä kaudella 35 NHL-ottelussa ja onnistui niissä erinomaisesti, iskiessään tehot 0+11 ja merkkauttaen tehotilaston +10.
Yzermanin osalta tämän kesän suurin urakka on kuitenkin edelleen edessä: Ondrej Palat ja Tyler Johnson ovat nimittäin edelleen ilman jatkosopimuksia.
Lightningilla on tällä hetkellä palkkakattonsa alla tilaa hieman vajaat 14 miljoonaa dollaria, joten peli menee tiukaksi, mutta kunhan Yzerman on saanut Dotchinin, Palatin ja Johnsonin allekirjoitukset jatkosopimuspapereihin, alkaa ensi kauden joukkue olla kasassa.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
- Boston Bruinsilla yksi karu heikkous – tämä kaataa pudotuspelihaaveet
- Connor Hellebuyck oli lähellä jättitreidiä – kahdesti!
- Toinen NHL-tykki ohitti Patrik Laineen jonossa – ”Tarjoaa hieman enemmän kuin Laine”
- Connor McDavidille kävi karusti – raju video leviää
- Nashvillen suunta hukassa – nouseeko Leijonien kultavahti parrasvaloihin?
- Dallas-pomo teki paljastuksen Joel Kivirannasta: ”Itse asiassa hän on”
- Columbus-kaksikko saapui rapakunnossa harjoitusleirille – päävalmentajan mitta täyttyi: ”Ryhdymme toimiin”
- Porttikielto – Aleksandr Ovetshkinilta lyötiin raja kiinni!
- Maajoukkuetykki jättää NHL:n – uusi osoite selvillä
- Pittsburghin legendaarinen trio kenties viimeistä kertaa yhdessä uuteen kauteen – vielä kerran kamppailemassa Stanley Cupista?
- Columbus-kaksikko saapui rapakunnossa harjoitusleirille – päävalmentajan mitta täyttyi: ”Ryhdymme toimiin”
- Florida virittelee hurjaa superketjua – Aleksander Barkoville nimekäs uusi laituri
- Benjamin Rautiaiselle avautui valtava NHL-sauma
- Dallas-pomo teki paljastuksen Joel Kivirannasta: ”Itse asiassa hän on”
- Luoko Florida uuden Legion of Doom -ketjun? Paul Mauricelta hulvaton paljastus
- Porttikielto – Aleksandr Ovetshkinilta lyötiin raja kiinni!
- Carolina Hurricanes vahvistaa: Kiukutteleva tähti ulos!
- Stanley Cup -mestaripakki löysi uuden joukkueen NHL:stä
- Connor Hellebuyck teki ison ratkaisun – Winnipeg rankaisi heti
- Urheilucast: Jere Lehtinen sai NHL:stä poikkeuksellisen tarjouksen