Henrik Lundqvistille ei enää todellista haastajaa? – Neuvottelevat kokeneen tshekkiflopin kanssa
Kuva: Getty Images
New York Rangersin kaksi edellistä kakkosvahtia, Cam Talbot ja Antti Raanta, ovat nousseet tosissaan haastamaan Henrik Lundqvistin valta-aseman Manhattanilla.
Talbot torjui seuran maalilla kausien 2013-15 aikana yhteensä 57 runkosarjaottelussa ja hänen torjuntatilastonsa olivat erinomaiset 93,10/2.00. Otteidensa myötä Edmonton Oilers kiinnostui kanadalaisvahdista ja nykyisin hän loistaa albertalaisseuran ykkösvahtina.
Samanlaista tarinaa itselleen toivoo satavarmasti myös Raanta. Hänet nimittäin kaupattiin viikko sitten Arizona Coyotesiin, jossa hän saa saumansa ykkösvahtina.
Vaan mitä tekee Rangers? Tuodaanko Lundqvistille jälleen selkeästi kokemattomampi haastaja, joka ei ole vielä pelannut NHL-urallaan ykkösvahtina? Mitä ilmeisimmin ei, sillä Newsday raportoi Rangersin olevan neuvotteluissa Winnipeg Jetsissä viime kaudella kiekkoja pysäyttäneestä kokeneesta Ondrej Pavelecista.
Pavelec, jonka rahakas sopimus päättyy tähän kesään, ajautui kanadalaisseurassa pahasti sivuraiteille ja esimerkiksi päättyneellä kaudella hän pelasi NHL:ssä vain kahdeksan ottelua. Näissä 29-vuotiaan tshekkivahdin torjuntatilastot olivat vaatimattomat 88,80/3.55.
Newsday yritti saada Rangersin vahvistamaan asian, mutta tilannetta ei suostuttu kommentoimaan seuran sisältä. Pavelecin agenttina toimiva Allan Walsh oli puolestaan tavoittamattomissa.
Asiat ovat siis muuttuneet 29-vuotiaan tshekkivahdin kohdalla melkoisesti sitten sen ajan, kun Atlanta Thrashers päätti syrjäyttää Kari Lehtosen Pavelecilla.
Pavelec on edustanut koko NHL-uransa ajan yhtä ja samaa seuraa, Atlanta Thrashersia/Winnipeg Jetsiä, pelaten siellä 379 runkosarjaottelussa tilastoin 90,70/2.87. Ensi kauden osalta edessä on kuitenkin satavarmasti maisemanvaihto ja näillä näkymin siis New Yorkiin.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Washington kiinnitti NHL-supertähden veljen
- Karu takaisku – Leon Draisaitl loukkaantui
- Kaapo Kakko: huipputehot!
- Edmonton teki ison muutoksen maalivahtiosastolleen – Tristan Jarry syrjään!
- Auston Matthewsin kohtelu järkytti Kevin Bieksaa – vertaa Toronton joukkuehenkeä Floridaan
- Juuse Saroksen yksi heikkous puhuttaa – toimittaja arvioi: ”Ei varaa virheisiin”
- Brent Burnsin teräsmiesputki hurjassa mitassa – nousi jo kaikkien aikojen kakkoseksi!
- Anze Kopitar teki huimaa historiaa NHL:ssä!
- Maisemanvaihdos teki hyvää! Olli Määttä liekeissä uudessa seurassaan
- Tässä on NHL:n nopein mies – kaikkien aikojen ennätys uusiksi
- Radko Gudas sai pitkän pelikiellon – Auston Matthewsin vamma on vakava
- Tässä on NHL:n nopein mies – kaikkien aikojen ennätys uusiksi
- NHL saapuu taas Eurooppaan – ensi kauden Global Series -joukkueet selvillä
- Näkökulma: Kaksi NHL-supertähteä kirjoittaa käsittämätöntä farssia
- TV:ssä tänään: Leijonat-puolustajan kauden ensiesiintyminen NHL:ssä
- Auston Matthewsin agentti raivona: ”Naurettavaa ja järjetöntä”
- Juuse Saroksen yksi heikkous puhuttaa – toimittaja arvioi: ”Ei varaa virheisiin”
- Edmonton teki ison muutoksen maalivahtiosastolleen – Tristan Jarry syrjään!
- Brent Burnsin teräsmiesputki hurjassa mitassa – nousi jo kaikkien aikojen kakkoseksi!
- Maisemanvaihdos teki hyvää! Olli Määttä liekeissä uudessa seurassaan