Käsittämätöntä, mutta totta: Coyotesin tuore hankinta suojattiin, mutta mies palaa pian takaisin vanhaan seuraansa
Arizona Coyotes ja Calgary Flames suorittivat muutama päivä sitten vaihtokaupan, jonka myötä veteraanivahti Mike Smith siirtyi liekkipaitojen riveihin.
Samalla Coyotes sai itselleen toisen veteraanivahdin, Chad Johnsonin, jonka se myös suojasi Vegasin laajennusvaraukseen. Tilanne ei kuitenkaan ole niin yksinkertainen, kuin voisi luulla.
Nimittäin Coyotes tarvitsi Smithin kaupatessaan itselleen maalivahdin, jonka se suojaa laajennusdraftiin. Ja tämä oli siis juuri Johnsonin rooli.
Nyt kiekkotoimittaja John Shannon kertoo kuitenkin Twitter-tilillään, että Johnson saattaa palata takaisin Flamesin riveihin jo heinäkuun alussa, kun NHL:n vapaat markkinat käynnistyvät.
Johnsonista tulee nimittäin rajoitettu vapaa agentti 1. heinäkuuta, joten hän on vapaa tekemään sopimuksen minkä tahansa seuran kanssa. Vaihtokauppa Coyotesiin ei siis ollut millään tavalla pitävä.
Don't be surprised if Chad Johnson is a Calgary Flame on July 1. Coyotes need goalie to protect for expansion draft. CJ is a UFA.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Iso käänne – Mikko Rantasesta uutta tietoa!
- Aleksander Barkov: huippu-uutinen!
- Ottawalle karu takaisku – olympiakultaa voittanut tähti pitkään sivussa
- Teuvo Teräväisen lentokeli jatkuu – olympialaisten jälkeen huipputehot
- Buffalo Sabres lähellä hurjaa temppua – Rasmus Dahlin: ”Parasta mitä olen kokenut”
- Brad Marchand sivuun Floridan kokoonpanosta – kausi ohi?
- Nyt puhuu Colton Parayko – tästä syystä hylkäsi siirron Buffalo Sabresiin
- 32-vuotias AHL-konkari teki ensimmäisen maalinsa NHL:ssä: ”Mahtava tarina”
- Gabriel Landeskog: surkea uutinen
- NHL:ssä hurja ottelu – 15 maalia ja yli sata jäähyminuuttia!
- Carolina-luotsilta suorat sanat seuran toiminnasta: ”Tämä on pettymys”
- Buffalo Sabres lähellä hurjaa temppua – Rasmus Dahlin: ”Parasta mitä olen kokenut”
- Nyt puhuu Colton Parayko – tästä syystä hylkäsi siirron Buffalo Sabresiin
- Roope Hintzille kävi karmeasti – toinen suomalainen saa huipputilaisuuden NHL:ssä!
- 32-vuotias AHL-konkari teki ensimmäisen maalinsa NHL:ssä: ”Mahtava tarina”
- Roope Hintzin loukkaantumisesta uutta tietoa