Suomelta päätöserään mahtava kiri, kiitos tämän herran – lopputulos ei kuitenkaan toivottu

Suomi menetti otteensa tämän vuoden MM-pronssipelissä Venäjää vastaan, kiitos totaalisen surkean toisen erän. Se nimittäin päästi keskimmäisen kaksikymmentäminuuttisen aikana neljä maalia, ja kolmanteen erään lähdettiin toivottoman oloisesta tilanteesta, 4-1-tappioasemasta.
Kolmannessa erässä kaukaloon saapui kuitenkin ärsytetty Leijona, sillä se iski erän alkuun kaksi nopeaa maalia.
Mikko Lehtosen sekä Veli-Matti Savinaisen osumien ansiosta kamppailussa saatiin jännittää loppuun saakka, joskin Nikita Kucherovin iskemä 5-3-osuma taannutti hiukan tunnelmaa.
Ennenkaikkea Suomi onnistui kuitenkin osoittamaan, että se ei luovuta helpolla. Se ottikin maalivahti Harri Säterin vaihtopenkin puolelle hyvissä ajoin, tarkemmin sanottuna ajassa 56:44.
Tällä päävalmentaja Lauri Marjamäki osoitti eritoten sen, että Suomi ei suostunut antamaan periksi edes epätoivoisen oloisessa tilanteessa, vaan se taisteli loppuun saakka. Pisteet siis koko joukkueelle viimeisen erän pelirohkeudesta ja periksiantamattomuudesta.
Suomen hyvä kiri sai kuitenkin alkunsa jo aiemmin ottelussa, kun Marjamäki päätti vaihtaa juuri Säterin aloittaneen maalivahdin, Joonas Korpisalon, tilalle. Miehen loistavat otteet maalinsuulla loivatkin Leijonille uskoa paremmasta.
Valitettavasti Suomen komea kolmas erä ei tuottanut haluttua tulosta, sillä Venäjä marssi pronssiottelussa 5-3-voittoon. Jos tulosta heijastaa kuitenkin turnauksen alun kamppailuihin, oli lopputulos vähintäänkin tyydyttävä.
NHL-fanin koti: Ohjelma, tilastot, uutiset & kaikki pudotuspeleistä TÄÄLTÄ.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- NY Rangers ja Carolina pyöräyttivät ison treidin – tähtipakille jättisopimus
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars pestasi uuden päävalmentajan
- Yllätyskauppa – Viktor Arvidsson vaihtaa NHL-seuraa!
- Logan Stankoven solmi kahdeksan vuoden jatkosopimuksen Carolinan kanssa
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Karmea yllätyspaljastus: NHL-supertähden ura voi olla ohi
- Vegas ja Nashville jysäyttivät kolmen pelaajan jättikaupan!
- Ville Husson ensi kauden NHL-seura selvisi – miljoonadiili!
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä
- 50 miljoonaa dollaria! NY Islanders kiinnitti tähtipelaajansa jättisopimuksella
- Nyt jysähti! Matias Maccelli kaupattiin NHL:n tähtisikermän riveihin