Mike Babcock otti vastuun Brad Marchandin supertähteydestä – ”Minun ei olisi pitänyt tehdä sitä”

Original Six -seurat, Toronto Maple Leafs ja Boston Bruins, pelaavat tulevana yönä elintärkeän ottelun pudotuspelipaikan suhteen Torontossa.
Bruins majailee tällä hetkellä Atlantin divisioonan kolmantena 82 pisteen turvin, kun taasen Maple Leafs hengittää niskaan villi kortti -paikalta. Sillä on kasassa pisteitä 79 kappaletta.
Viivan alapuolelta löytyvät taasen esimerkiksi Metropolien divisioonan New York Islanders (78) ja Atlantin divisioonan Tampa Bay Lightning (77).
Tulevan yön ottelu tulee siis olemaan molemmille joukkueista äärimmäisen tärkeä, mikä taasen tarkoittaa sitä, että seuran tähtipelaajien on oltava parhaimmillaan heti alusta lähtien.
Kärjistettynä tulevana yönä tullaan todistamaan kahden todellisen supertähden, Brad Marchandin ja Auston Matthewsin, taistelua. Näistä ensimmäisenä mainittu pelaa etenkin elämänsä kautta, sillä hän majailee tällä hetkellä maali- ja pistepörssin toisena.
Babcock katuu tekoaan
Marchand oli erinomainen jo viime kaudella, mutta kuluvalla sesongilla hän on noussut täysin uusiin sfääreihin.
Tästä iso kiitos kuuluu juuri Maple Leafsin päävalmentaja Mike Babcockille, joka peluutti häntä syksyn World Cupissa Kanadan ykkösvitjassa, yhdessä juuri Crosbyn ja Patrice Bergeronin kanssa.
Tämä onkin saanut Babcockin mietteliääksi sen suhteen, että oliko tämä häneltä kaikista fiksuin veto pitkässä juoksussa.
Nyt, kun kausi on tärkeimmässä vaiheessaan pudotuspelitaistelun suhteen, olisi Maple Leafs varmasti mielissään, jos Marchand ei jatkaisi kovaa virettään torontolaisseuraa vastaan.
(Tässä vaiheessa varoituksen sana: osa Babcockin kommenteista saattaa sisältää sarkasmia.)
– Minun ei olisi pitänyt tehdä sitä (peluuttaa ykkösketjussa). Minun olisi pitänyt peluuttaa häntä vitosketjussa ja imeä hänestä elämänilo pois, Babcock nauratti toimittajia eilen Sportsnetin mukaan.
– Kukaan ei johdata hänen joukkuettaan kovemmin, kuin juuri hän. ”Marchy” on loistava kaveri ja todella hyvä pelaaja. Hän pelaa kovaa ja on kilpailullinen kaveri. Hän antaa kaikkensa joka päivä ja tekee loistavaa työtä joukkueensa eteen.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Henrik Lundqvist löysi töitä!
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Villi spekulaatio: Tähän seuraan Erik Karlsson kaupataan?
- Paljastus: Tämä pelaaja ratkaisi Patrik Laineen tulon Montrealiin
- Elliotte Friedman: Connor McDavidin jatkosopimusneuvotteluista uusi päivitys
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Jättisopimuksen solminut Blackhawks-hyökkääjä sai ison opin MM-kisoista: ”Haluan tuoda sen tänne”
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Entinen NHL-kärkivaraus: ura päättyy