Liika on liikaa, NHL – Dennis Widemanin tapaus vihdoin loppuunkäsitelty?

Jospa se olisi sitten vihdoin siinä? Nimittäin polemiikki Dennis Widemanin viime kauden tapauksesta, kun hän tönäisi rajusti ottelun linjatuomaria sillä seurauksella, että hän loukkasi itsensä.
NHL langetti Widemanille alunperin 20 ottelun mittaisen pelikiellon, mutta välimieskäsittelijä pienensi tämän lopulta 10 kamppailuun.
Perusteena tähän oli muun muassa se, että Wideman oli saanut juuri ennen kyseistä tilannetta aivotärähdyksen, joka teki hänen olonsa oletetusti sekalaiseksi. Täten voitaneen taasen olettaa, että hän ei välttämättä nähnyt kunnolla eteen tullutta tuomaria.
Oli miten oli, NHL ei ollut tyytyväinen neutraalin välimieskäsittelijän päätökseen, vaan se vei asian oikeuteen. Myös välimieskäsittelijänä tapauksessa toiminut James Oldham sai kuulla kesällä, että hänen palveluksiaan ei enää vastaavissa tapauksissa tarvita.
Toisin sanoen hänet vapautettiin tehtävistään.
Homma vihdoin pakettiin?
Viime yönä vihdoin selvisi, että oikeus on päättänyt pitäytyä Oldhamin päätöksen puolella. Täten Widemanin pelikiellon viralliseksi pituudeksi jäi 10 ottelua.
Tämä ei tietenkään vaikuta enää millään tavalla Widemanin peleihin, mutta se olisi syönyt hänen palkastaan 10 kamppailun verran pois. Mutta ollaan hetki rehellisiä; kyseessä oli alunperinkin NHL:n halu voittaa kyseinen valtataistelu nimiinsä.
NHL julkaisi nopeasti oikeuden päätöksen jälkeen oman tiedotuksensa, jossa tilanne ymmärrettiin, mutta tulevaisuutta ajatellen se haluaisi toimia enemmän kaikkien osapuolien kanssa vastaavissa tapauksissa.
”Me luonnollisesti olemme eri mieltä oikeuden päätöksestä, mutta ymmärrämme samalla sen, että miksi juridisin perustein häiritsimme välimieskäsittelijän päätöstä. Me uskomme, että toimimme oikealla tavalla, mutta olemme nyt valmiita kääntämään sivua ja menemään eteenpäin.
Me olemme toiveikkaita sen suhteen, että jos ja kun seuraava valitus jostakin tulee, voimme tehdä yhteistyötä neutraalin välimieskäsittelijän ja pelaajayhdistyksen kanssa. Näin ei tässä kyseisessä tapauksessa toimittu.”
Nyt vain täytyy toivoa, että NHL antaa asian vihdoin olla. Tai kuten he itse sanoivat; ”valmiita kääntämään sivua ja menemään eteenpäin.”
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MTV: Antti Raannalta paljastus NHL-uraltaan – megatähti otti siipiensä suojaan
- San Jose Sharksilta iso uutinen: solmi vuoteen 2051 asti ulottuvan sopimuksen
- Elliotte Friedman: Tästä syystä Connor McDavid ei halua tehdä sopimusta Edmontonin kanssa
- Carolina kiinnitti kaksi uutta pelaajaa testisopimuksilla
- Connor McDavidilta iso paljastus tulevaisuudestaan!
- Kapteenilta iso paljastus: Flames-tähti kaupataan
- Paljastus Mitch Marnerin kytköksistä Anaheim Ducksiin: ”Kiinnostusta oli”
- Winnipeg-tähti kävi lonkkaleikkauksessa – nyt tipahti yllättävä uutinen
- Patrick Kane tavoittelee kruunua huimalle uralleen: ”Yksi asia joka puuttuu”
- Pudotuspeleissä loukkaantunut Roope Hintz kertoi loistouutisia tilanteestaan
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Connor McDavidilta iso paljastus tulevaisuudestaan!
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Patrick Kane tavoittelee kruunua huimalle uralleen: ”Yksi asia joka puuttuu”
- Kapteenilta iso paljastus: Flames-tähti kaupataan
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Paljastus Mitch Marnerin kytköksistä Anaheim Ducksiin: ”Kiinnostusta oli”
- Henrik Lundqvist löysi töitä!