AHL:n ulkoilmaottelussa karut olosuhteet: kaukalo lainehti vedestä – ”Tämä ei ollut jääkiekkoa” (VIDEO)
Kuva: Getty Images
NHL:n tavoin myös sen farmisarja AHL järjestää vuosittaisen ulkoilmaottelunsa. Tällä kertaa taivasalla toisistaan mittaa ottivat Edmonton Oilersin ja Los Angeles Kingsin farmiseurat, Bakersfield Condors sekä Ontario Reign.
Ideana ulkoilmaottelut ovat loistavia (kunhan niiden määrä pidetään järkevänä), mutta tällä kertaa ongelmilta ei vältytty. NHL:n ulkoilmaotteluissa on nähty ennestään auringonpaistetta ja sankkaa lumisadetta, mutta tämä oli jo jotakin muuta.
Toki St. Louis Bluesin ja Chicago Blackhawksin välisessä Winter Classicissa tuli vettä, mutta uskokaa pois; se ei ollut mitään tähän verrattuna.
Kalifornian Bakersfieldissä järjestetyssä ottelussa tuli niin ikään vettä. Paljon vettä. Erään katsojan ottamassa videossa nimittäin näkyy, kuinka jää suorastaan lainehtii vedestä.
Tästäkin huolimatta ottelu vietiin loppuun saakka, ja nähtiinpä siinä myös jatkoaika. Se tosin ehti kestää vain 46 sekuntia, ja näin Condors vei kamppailun nimiinsä lukemin 3-2.
– Tässä ei ollut mitään pidettävää; tämä ei ollut jääkiekkoa. Ymmärrän, että sinun on taisteltava ottelun loppuun saakka, mutta se on kovaa, Condorsin voittomaalin iskenyt Griffin Reinhart kertoi ottelun jälkeen Bakersfield.com:lle.
https://www.youtube.com/watch?v=ImJtHwLpTOc
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL:n pudotuspeliparit selvillä – näin pelataan
- Leijonat vahvistuu jo kolmannella NHL-nimellä
- Matt Dumba: radikaali päätös!
- Hurja MM-paukku: Leijonat sai kaksi supervahvistusta NHL:stä!
- Mikael Granlund: mojova Liiga-paljastus!
- Lähde: Erik Haulan sisältävä treidi oli jo pöydällä – tämä oli siirtokorvaus
- Miro Heiskasesta hyviä uutisia – Dallasille tärkeitä vahvistuksia
- MM-jytky kytee: Aleksander Barkovin lisäksi myös toinen Florida-tähti haluaa Leijoniin
- Aleksander Barkovin tyttöystävältä jymypaljastus MM-kisoihin liittyen!
- Patrik Laine oli lopulta oikeassa
- Patrik Laine oli lopulta oikeassa
- Tällainen joukkuekaveri Jevgeni Malkin oli – Jussi Jokinen: ”Jos pitää valita yksi”
- MM-jytky kytee: Aleksander Barkovin lisäksi myös toinen Florida-tähti haluaa Leijoniin
- Sergei Bobrovski teki paljastuksen uran jatkosta – jättisopimus päättyy
- NHL:n pudotuspelijoukkueet selvillä – kolme otteluparia jo varmistunut!
- Aleksander Barkovin tyttöystävältä jymypaljastus MM-kisoihin liittyen!
- Hurja MM-paukku: Leijonat sai kaksi supervahvistusta NHL:stä!
- IL: Jesse Puljujärvestä iso NHL-paljastus!
- Aleksandr Ovetshkinilta vihjaava kommentti uransa jatkosta!
- Lähde: Erik Haulan sisältävä treidi oli jo pöydällä – tämä oli siirtokorvaus