Thomas Vanek ei ota paineita alisuorittavassa Red Wingsissä – ”Koen edelleen olevani hyvä pelaaja”

Kuva: Getty Images
Detroit Red Wingsin hyökkääjä Thomas Vanekin loukkaannuttua kauden seitsemännessä ottelussa tapahtui jotain, mikä vaikutti koko joukkueen vireeseen.
Ennen itävaltalaislaiturin loukkaantumista Red Wings porskutti viiden ottelun voittoputkessa. Maaleja syntyi hyvin, puolustus piti ja viimeisenä asiana jo menetetyksi tapaukseksi tuomittu Jimmy Howard piti Red Wings -maalia puhtaana isännän elkein.
Kuitenkin loukkaantumisen jälkeen jokin naksahti joukkueen sisällä, sillä joukkue voitti Vanekin poissaolon aikana 11 ottelustaan vain kolme. Maaleja joukkue onnistui tekemään ainoastaan 18 kyseisen rupeaman aikana ja joukkueen hyökkäys nollattiin kolmesti.
Suuri vaikutus ketjukavereihin
Loukkaantumisensa aikaa Vanek johti joukkueen sisäistä pistepörssiä tehoin 4+4. Vanekin ketjukaverit Gustav Nyquist ja varsinkin Darren Helm hiljentyivät melkoisesti itävaltalaisen loukkaannuttua. Helm teki kauden seitsemään ensimmäiseen otteluun tehot 4+2, mutta sen jälkeiseen 11 otteluun ainoastaan 0+1. Myös Nyquist on hiljentynyt, sillä Vanekin aikaiset tehot seitsemään otteluun olivat 3+5, ilman Vanekia 11 otteluun 0+4. Joukkueen kaikki ketjut saivat tilanteita aikaan enne loukkaantumista, mutta niitä piti tietenkin muuttaa Vanekin uupumisen takia, eivätkä kemiat enää tunnu ottavan tulta alleen. Pallo on niin sanotusti hukassa. Vanek on myös itse kommentoinut tilannetta NHL.comille. – En ole täällä pelastajana. Ennen Detroitiin saapumista tiesin, että pystyn edelleen pelaamaan tässä liigassa ja tekemään ketjukavereistani parempia. Niin hyvät pelaajat tekevät ja koen olevani hyvä. Nyt kun palaan kokoopanoon, toivon, että ketjukaverieni kanssa saamme homman toimimaan ja tulosta aikaiseksi. Vanekin paluu ei muuttanut Red Wingsin nykyistä trendiä ainakaan heti, sillä punasiivet hävisivät neljännen ottelunsa putkeen Calgary Flamesille luvuin 3-2. Vanek ei ollut tehoilla.LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kriisi kytee Torontossa: Valmentaja haukkui tähtiketjunsa – ”Olen kyllästynyt siihen”
- Ismo Lehkonen lataa hurjan ennustuksen Floridasta: ”Jäävät selkeästi ulos pudotuspeleistä”
- Brad Marchand palasi Bostoniin: murtui kyyneliin – vertaili Bruinsia ja Panthersia
- Matthew Schaefer teki uskomattoman tempun NHL:ssä!
- Kasperi Kapanen loukkaantui – nyt tipahti synkkiä uutisia
- Surkea tieto: Patrik Laine pitkään sivussa!
- Ukko-Pekka Luukkonen: AHL-komennus!
- Raju väite: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta – pakit tuli
- Florida Panthers: erinomainen suomalaisuutinen!
- Oliver Kapasen hurja maalivire sai jatkoa: ”Niin lahjakas”
- Floridasta lähtöpassit saanut puolustaja: KHL kutsuu
- Karu uutinen: Mark Stone pitkään sivussa
- Buffalo Sabresin tähtihyökkääjä lähtökuopissa – vaatii jättimäistä vuosipalkkaa
- Raju väite: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta – pakit tuli
- Kasperi Kapanen: surkea uutinen!
- NHL:n maalipörssin kärkinimi: Kahdeksan vuoden sopimustarjous pöydällä
- Patrik Laineen vammasta uutta tietoa – sairausloma jatkuu
- Suomalaislupaus katosi – nyt hänet on hyllytetty Pittsburgh Penguinsin toiminnasta
- Buffalo-legendalta suoraa puhetta – haukkuu Sabresin GM:n pystyyn: ”Hänen täytyy olla…”
- Surkea tieto: Patrik Laine pitkään sivussa!