Carolina Hurricanesin hyökkääjä Jesperi Kotkaniemi on suurella todennäköisyydellä vaihtamassa seuraa kesän aikana. Suomalaishyökkääjä ei mahtunut Carolinan pelaavaan kokoonpanoon mestaruuteen johtaneissa pudotuspeleissä.

Nyt NHL-toimittaja Frank Seravalli on paljastanut, että Kotkaniemen kauppaaminen oli hyvin lähellä jo aiemmin.

– Tiedän, että läntisen konferenssin joukkue teki siirtotakarajalla mielestään hyvän tarjouksen Carolinalle Jesperi Kotkaniemestä, mutta heille sanottiin ei. Carolina ajatteli, etteivät he voi saada sentteriosastolle parempaa varamiestä, Seravalli kertoo.

Carolina tuskin enää on kiinnostunut pitämään kallista varamiestä rosterissaan. Kotkaniemen vuosipalkka on 4,82 miljoonaa dollaria. Runkosarjassa hän iski 42 ottelussa yhdeksän tehopistettä.

LUE MYÖS: