Devilsissä pelaavan PA Parenteaun unelma vesittyi – ”Haluan todistaa Islandersin ratkaisun vääräksi”
Kuva: Getty Images
Pierre-Alexandre Parenteaun piti palata kaudeksi 2016-17 New York Islandersiin ja mahdollisesti jopa kapteeni John Tavaresin rinnalle.
Kokenut kanadalaislaituri iloitsikin julkisesti, kun hän sai vuoden mittaisen sopimuksen, olihan hän löytänyt itsensä pelaajana juuri Tavaresin kanssa pelatessaan.
– Minulla toimi loistavasti kemiat Johnnyn kanssa, kun pelasin täällä, mutta en pidä mitään itsestäänselvyytenä. Tulen pelaamaan sillä paikalla, jossa valmennusjohto haluaa minun pelaavan, Parenteau hehkutti vielä syyskuussa SNY:lle.
Parenteaun tilanne muuttui kuitenkin radikaalisti aivan kauden alla, kun Islanders päätti asettaa hänet waiver-listalle. 33-vuotias laituri napattiin odotetusti toiseen seuraan, kun New Jersey Devils käytti tilaisuuden hyväkseen.
”Motivaationi on huippulukemissa”
Luonnollisesti Islandersin päätös tuli kokeneelle pelimannille jonkinasteisena pettymyksenä. Hän käänsi kuitenkin välittömästi uuden lehden, kun kutsu Devils-paitaan kävi. – Päävalmentaja John Hynes on ollut todella reilu minua kohtaan. Hän on kertonut minulle, että mitä hän minulta odottaa ja tiedän saavani täällä ison mahdollisuuden, jos kykenen pelaamaan hyvin, Parenteau toteaa itsevarmana NJ.com:n haastattelussa. Ja hyvin Parenteau on todella pelannut. Hän aloitti Devils-uransa kolmoskentällisessä, mutta on jo nyt valloittanut tontin joukkueensa ykkösvitjasta, Taylor Hallin ja Travis Zajacin rinnalta. Syrjään – siis kolmoskentälliseen – joutui Devante Smith-Pelly. – Motivaationi on todella korkealla juuri nyt. Luonnollisesti haluan todistaa Islandersin ratkaisun vääräksi. Olen nyt Top 6 -hyökkääjien joukossa ja uskon todella, että pystyn vaikuttamaan pelaamiseemme. Aion siis käyttää saamani tilaisuuden hyväkseni. Parenteau on pelannut Devilsin molemmat ottelut ja tehnyt niissä tehot 1+1. Hän on joukkueensa paras pistemies.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikko Rantanen hurjaan saavutukseen – ohitti Olli Jokisen
- Oscar Hemming: uusi seura löytyi!
- Edmonton Oilersille karmea takaisku!
- Potkut saanut Buffalo-GM paljastaa: Sabres-tähti vaatii järisyttävää vuosipalkkaa
- Eetu Luostarinen: Anton Lundell otti Barkovin roolin – tällä osa-alueella valtava kehitysloikka
- Paljastus: Quinn Hughesia kaupiteltiin myös toiselle NHL-seuralle – Vancouver esitti hurjan vaatimuksen
- Venäläispelaaja ei mahdu kokoonpanoon NHL:ssä – nousi kauppahuhuihin
- Sebastian Aho latoi vahvat tehot – nousi kovaan porukkaan
- Pittsburgh Penguinsista tipahti jättiuutinen!
- Milan Lucic: uusi seura selvisi!
- LA Kingsin kallispalkkainen floppihyökkääjä jätti siirtopyynnön – nämä seurat kintereillä
- Jarmo Kekäläiseltä vihjailevaa puhetta – Ukko-Pekka Luukkonen kaupataan?
- Jättifiasko: Jarmo Kekäläisen kärkivaraus floppasi pahemman kerran – siirto edessä?
- Jarmo Kekäläinen paljasti lehdistötilaisuudessa: Buffalo-omistajalta iso lupaus
- Siirtolistalla tapahtuu: St. Louis Blues nappasi entisen SHL-tähden – Dallas menetti puolustajan
- Connor Bedard loukkaantui – nyt tipahti karuja uutisia
- Pittsburgh Penguinsista tipahti jättiuutinen!
- Mikael Granlund teki positiivisen huomion Anaheim Ducksista: ”Olin aika yllättynyt”
- Karmea takaisku: NHL-maalitykin kausi ohi!
- Mikko Rantasen ja Darcy Kuemperin tapaus puhuttaa – somekansalta suorat sanat: ”Todellinen rikos tässä on…”