Haastattelussa Jyrki Jokipakka

Kuva: Juha Tamminen
Ilveksessä liigauransa liikkeelle saanut puolustaja Jyrki Jokipakka hyppäsi täksi kaudeksi Pohjois-Amerikkaan. Alkukausi on mennyt AHL:ssä Texas Starsin riveissä.
Toronton vierailun yhteydessä Jokipakka piipahti NHLSuomi.com -sivuston haastattelussa.
Miten paljon olet tykännyt Pohjois-Amerikassa pelaamisesta?
– Aika paljon, että tää on ollut ihan mielenkiintoista aikaa ja tykkään pelata kyllä täällä.Kuinka iso hyppäys oli tulla SM-liigasta AHL:ään?
– Ei se oikeastaan mikään hirveän iso ollut. Mun mielestä täällä on aika saman tasoista peliä, mutta täällä ehkä mennään vähän suoraviivaisemmin. Ei siinä juuri muuta eroa ole.Kuinka tyytyväinen olet omaan kauteesi?
– Ihan tyytyväinen olen ollut tähän asti. Parannettavaa toki aina riittää.17 peliä takana ilman maalia. Joko siitä alkaa tulla paineita?
– Olen sitä välillä miettinyt, mutta ei siitä kannata turhia paineita ottaa. Kun hoitaa puolustuspelin hyvin, niin eiköhän se sieltä tule jossain vaiheessa.Minkälaisia tavoitteita olet asettanut menossa olevalle kaudelle?
– Tietysti se, että pystyy pelaamaan täällä mahdollisimman hyvin ja että saisi jossain vaiheessa näyttöpaikan Dallasissa NHL:n puolella.Kävit myös Dallasin leirillä syyskuussa. Mitä eroja on Dallasin ja Texasin organisaatiossa?
– Dallasissa ne ovat tosi ammattimiehiä. Ei näissä oikeastaan mitään eroja jäällä ollessa tai muuten toiminnassa ole. Matkustamisessa on se ero, sillä me matkustamme bussilla paljon.Teillä ei ole ”paikallisvastustajia” kuin San Antonio. Kuinka paljon matkaatte bussilla?
– San Antonioon (170km)ja Oklahoma Cityyn (600km) mennään bussilla. Pohjoisen reissut lennetään. Lensimme Chicagon kautta Rochesteriin ja sieltä bussilla Utican kautta Torontoon. Torontosta Hamiltoniin ja sitten lennetään Torontosta kohti kotia.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Iso paljastus Patrik Laineen sopimustilanteesta
- NHL:ssä yllätyskauppa: konkari tekee paluun vanhaan seuraansa!
- New Jersey Devilsille surkeita uutisia
- Florida Panthersille karmeita uutisia – jälleen uusi pitkäaikaispotilas
- Chicagolta ikävä ilmoitus – kapteeni sivuun perhesyiden vuoksi
- Ville Heinolalta raju ulostulo – haluaa siirron pois Winnipegistä: ”Suoraan sanottuna…”
- Lähde: Aleksandr Georgiev jättämässä NHL:n – tässä uusi seura?
- Patrik Laineen Montreal Canadiens täräytti pöytään jättiuutisen!
- Ottawa Senatorsille tipahti karmea uutinen!
- Yli 700 NHL-ottelun konkari: uusi joukkue
- Elliotte Friedman: Jarmo Kekäläinen saamassa huippupestin NHL:stä?
- Patrik Laineen Montreal Canadiens täräytti pöytään jättiuutisen!
- Cale Makar ihailee Artturi Lehkosta – yksi ominaisuus ylitse muiden: ”Täydellinen”
- Lähde: Aleksandr Georgiev jättämässä NHL:n – tässä uusi seura?
- Ville Heinolalta raju ulostulo – haluaa siirron pois Winnipegistä: ”Suoraan sanottuna…”
- Yli 700 NHL-ottelun konkari: uusi joukkue
- Juuse Saroksen toiminta nauratti NHL-lähetyksessä: ”Maalivahdit ovat hieman omalaatuisia”
- Ottawa Senatorsille tipahti karmea uutinen!
- Buffalon tähtihankinta loukkaantui taas – edessä pitkä sairausloma: ”Katastrofi”
- Florida Panthersille karmeita uutisia – jälleen uusi pitkäaikaispotilas